Genel Sağlık

Zihninizde Geride Bırakmak İstediğiniz Şeyler Mi Var?

Hayat, yaşamak ve yaş almak bizlere sadece bedensel zararlar getirmez. Yaşamımızı kaliteli şekilde sürdürme isteği, gelir kaynağı, aile, çevre, iş hayatı tüm her şey bize bedensel olduğu kadar zihinsel zararlar da verebilir.

Hepimizin ortak olaylar zincirinde farklı yaşam döngüleri yaşadığımız “hayat” kavramı bizleri birçok şeyi düşünmeye, birçok karar vermeye ve birçok başlangıç yapmaya iter. Geleceği ve neler olacağını bilmeyişimiz karar verme noktasında bizleri strese sokar. İş değiştirme, mutluluk ile başlayan bir evliliği sonlandırma. Bunlar hayatta devam edebilmek için vermemiz gereken kararlardır. Karar aşaması çoğu zaman yıpratıcıdır.

Bazen de aksine kararını veremediğimiz, çabalasak da sonucunu değiştiremeyeceğimiz şeyler bizleri yıpratır. Ölüm gibi. Bu kısır döngü içinde psikolojik olarak yara almamak çoğu zaman mümkün olmuyor. Sorunları içimizde yaşamak ise bambaşka sorunları beraberinde getiriyor. Henüz etkilendiğiniz şeyi atlatamamış iken kendinizde oluşan psikolojik problemler ile daha da yoğun duygular içinde oluyorsunuz.

Geride bırakmayı öğrenmek

Bir şeyleri geride bırakmayı öğrenmediğiniz de devam edebilmeniz oldukça zor. Sürekli kafada kurmak, bilmediğimiz şeyler hakkında olumsuz düşüncelere kapılmak hayatınızı daha da zor hale getirir. Psikolojik destek almak bu anlamla daha kısa sürede yaşamınıza adapte olmanızı sağlayabilir.

Psikolojik sorunlar bedeninizi de etkiler

Yaşadığınız takıntılar, yas süreçleri, boşanma aşamaları vb. durumlar sizi yoğun stres ve baskı altında bıraktığı için vücudunuzda kasılmalar, eklem ağrıları ve mide problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Yani zihinsel olarak aşamadığınız engeller fiziksel sağlığınıza da etki eder.

Peki tüm bunları daha sağlıklı şekilde atlatmak için neler yapabilirsiniz

Sorunlar ile yalnız baş etmek zorunda değilsiniz. Unutmayın ki bu sorunları dünya üzerinde yalnızca siz yaşamıyorsunuz. Problemin gün geçtikçe daha da büyüdüğünü hissediyorsanız psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Psikolog desteği almanın, fiziksel hastalıklar nedeni ile hastaneye gitmekten bir farkı yoktur.

Sorunlarınızı aşmaya odaklanın

Olumlu bakış açısı, eski hayata adapte olabilmek için tedavide büyük rol oynar. İyileşme sürecini hızlandırır. Psikoloğunuz olumlama noktasında size gereken desteği sağlayacaktır.

Bakırköy psikolog desteği ile sıkışıp boğulduğunuzu hissettiğiniz problemlerinizi aşabilirsiniz.

Zorluklar karşısında güçlü durabilmek, problemlerin sizi psikolojik olarak etkilemesini izin vermemek, mevcut psikolojik durumları ortadan kaldırabilmek için uzman desteği almak en doğru yoldur. Bu nokta da olumlu bakış açısının tedaviyi büyük oranda etkilediğinin altını çizmeliyiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı