Şifalı Bitkiler

Zerdeçal Ne Kadar Kullanılmalıdır ve Faydaları Nelerdir?

Kurkumin etken maddesine sahip olan zerdeçal çok sayıda hastalığa olan faydasıyla biliniyor. Enfeksiyon riskini azaltan baharat metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu için pek çok diyet listesinde de yer alıyor.

Sözel hafızaya olan olumlu etkilerinin yanı sıra çeşitli kanser türlerine iyi gelmesiyle de bilinen zerdeçalı doğru ölçülerde ve doğru şekilde kullanmak büyük önem taşıyor. Ana vatanı Hindistan olan baharat hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak kullanılıyor.

Isıya dayanıklı olan zerdeçalın kokusuz olması da rahatlıkla kullanılmasını sağlıyor. Kötü kolestrolü düşüren bu baharat iyi kolestrolü arttırdığı için de kolestrol hastaları tarafından yemeklerde tercih edilebiliyor.

Nörolojik Hastalıklara Umut Olan Zerdeçal Kanserden de Koruyor!

Parkinson, MS ve Alzheimer gibi hastalıklar üzerinde yapılan çalışmalar, zerdeçalın faydalarını kanıtlamıştır. Sinir hücrelerini koruyan bu mucizevi baharatın kanserden de koruyucu etkisi vardır. Düzenli kullanıldığı takdirde kansere karşı potansiyel koruyucu rol üstlenmektedir. Ancak safra problemi olanların zerdeçal tüketimi konusunda muhakkak uzmana danışması gerekiyor.

Günlük 1-5 gram arasında tüketilmesi önerilen zerdeçalın yaklaşık bir çay kaşığı dolusu kadar alınması gerekiyor. Ayrıca zerdeçal karabiberle kullanıldığında etkisini arttırıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı