Kadın Sağlığı

Yumurtalık Kanseri Riskine Dikkat!

Ailesinde kanser hikayesine sahip olan kadınlar için riskli olabilecek belirtilerden biri olan sık idrara çıkmak, aynı zamanda çikolata kisti olan ve sigara içen kadınları da ilgilendiriyor. Yumurtalık kanserine yakalanma riskine sahip olan bu kadınların belirtilere dikkat ederek muhakkak uzmana danışması gerekiyor.

Özellikle ailesinde yumurtalık kanseri ya da meme kanseri olan kadınların daha fazla risk altında olduğunu söyleyen uzmanlar geç menopoza girmenin ve sigara kullanmanın bu riski arttırdığını ifade ediyor. Etkin bir tarama yöntemi olmadığı için yumurtalık kanseri ileri seviyelerde tespit edilebiliyor. Bu da yumurtalık kanserinin sık ölüme neden olan kanser türleri arasında başı çekmesini sağlıyor.

Yumurtalık kanseri için yapılan taramalar daha çok ailesinde kalıtsal kanser öyküsü olan kadınlara öneriliyor. Bunun dışında yapılan bazı testlerle yumurtalık kanserinin teşhisi koyulabiliyor. Ancak regl gibi dönemlerde test sonuçları doğru sonuçlar veremeyeceği için hastalardan başka tarama yöntemleri talep edilebiliyor. Karın manyetik rezonansı, bilgisayarla tomografi ve PET gibi sonuçlar istenebiliyor.

Kadınların dikkat etmesi gereken belirtilerin başında karın şişkinliği, kasık ve karın ağrısı, sık idrara çıkmak ve erken doygunluk hissi gibi belirtiler geliyor. Ayda 12’den çok tekrar eden bu belirtiler kadınların muhakkak uzman bir hekime başvurmasını gerektiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı