Anne ve Bebek

Yumurta Dondurma İşleminde Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Çeşitli nedenlerle yumurta dondurma işlemi yapmak isteyen kadınların bazı önerilere dikkat etmesi gerekiyor. Uzmanlar kadınların yumurtalarını dondurmadan önce bu önerileri göz önünde bulundurması gerektiğini söylüyor.  

Öncelikle yumurta dondurma işlemine karar veren kadınların bu işlemi 36 yaşından önce yapması gerekiyor. Dondurulmuş yumurtalardan en yüksek canlı doğum oranına sahip olanının araştırmalara göre 30 yaşında önce alınan yumurtalar olduğu görülmüştür. Fakat kadınların çoğu 30’ların sonunda ve 40’lı yaşların başında bu işlemi yaptırmak istemektedir. Gelecekte doğum yapmak için başarı şansını arttırmak istiyorsanız 36 yaşından önce bu işlemi yaptırmanız en doğrusu olacaktır.

Türkiye’deki yasal düzenlemeleri bilmek de bu işlemi yaptırmak isteyenler için önem taşıyor. Yumurtalar sadece 5 yıl donmuş olarak saklanabiliyor. Doğum yapma olasılığınızı arttırmak için dondurduğunuz yumurtaların sayısı da önem taşıyor. 34 yaşındaki bir kadının canlı doğum şansını arttırması için 10 yumurtayı dondurması gerekiyor.

Yumurta dondurma işleminin ücreti ise ülkemizde ortalama 7-10 bin TL arasında gösteriliyor. Ancak depolama maliyeti bu fiyata dahil değil. Yıllık fiyatı ise ortalama 900 TL oluyor. Kadınların yumurta dondurma işlemi için uzman bir kliniğe başvurması ise büyük bir önem taşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı