Anne ve Bebek

Yeni Doğan Bebeklerde Görülen Sarılığın Nedeni Nedir?

Günümüzde yeni doğan her 10 bebekten yaklaşık 6’sı yenidoğan sarılığı olarak adlandırılan sarılık türünü geçirmektedir. Geçici bir durum olarak bilinse de yeni doğan bebeklerin bu nedenle sık sık hastaneye yatması ebeveynleri tedirgin etmektedir.

Uzmanlar bebeklerin geçirdiği sarılığın ne kadar süreceği ve ne şiddette olacağı konusunda farklı pek çok etmen saymaktadır. Bunlar bebeğin ağırlığı, beslenme şekli, bebeğin kaçıncı haftada doğduğu gibi farklı faktörlerdir.

Kandaki bilirubin değerinin yüksek olmasıyla ortaya çıkan sarılık genelde doğumdan sonraki günlerde ortaya çıkar. Bebeğin gözündeki beyaz alanda daha çok belirgin olarak sarılığın şiddeti arttıkça, yayılma alanı da artar. Fakat bazı vakalarda kandaki bilrubin oranı çok yüksek olduğu için bebekte kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle ebeveynler bu konuda bilinçli olmalıdır. Sarılığın görüldüğü yeni doğan bebeğin ilk bir hafta incelenmesi önemlidir. Bu süre prematüre bebeklerde iki hafta olarak belirlenmiştir.

Bebeklerde hafif sarılıkta herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesiyle sarılık belirtileri ortadan kalkar. Tedaviye gerek duyulan zamanlarda genelde ışık tedavisi uygulanır. Tedavi süresince bebeklerde normal cilt dökülmeleri gözükürken, kaka yapma sıklığında da artış olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı