Anne ve Bebek

Yeni Doğan Bebeklerde Görülen Cilt Döküntüleri Tehlikeli mi?

Yenidoğan dönemde bebeklerin hassas cilde sahip olması, onların dış etkenlerden titizlikle korunmasını gerektirir. Ancak bu dönemde renkli döküntüler ortaya çıkarabilen bebekler için ebeveynlerin paniklememesi gerekir. Genelde bu döküntüler uzmanların masum olarak ifade ettiği bir problemdir.

Koyu cilt tonuna sahip bebeklerde mongol lekesi olarak adlandırılan lekeler sık görülmektedir. Morluk şeklinde kendisini gösteren ve belden kalça bölgesine doğru uzanan bu lekeler çoğunlukla 2 yaşına gelene kadar kaybolur. Ebeveynleri endişelendiren lekelerden biri de milia lekesi olarak bilinen lekelerdir. 1-2 hafta içerisinde kaybolan bu lekeler daha çok bebeklerin yüz bölgesinde görülür ve iğne başı büyüklüğündedir.

Son dönemlerde yeni doğan bebeklerde görülen döküntülerden biri de toksik eritem olarak adlandırılan döküntülerdir. Doğumdan 1-2 gün sonra ortaya çıkan döküntüler ortalama 1 hafta içinde kaybolur. Ancak bu döküntülere paralel olarak bebekte ateş ve huzursuzluk görülüyorsa yine de uzmana danışılmalıdır.

Doğumdan sonra kırmızı leke olarak kendisini gösteren hemanjiomlar da ailelerin kalıcı olarak endişesiyle panik yaptığı sorunlardan biridir. Yoğun olduğu durumlarda doktora gidilmesi gereken bu lekelerin herhangi bilinen bir tehlikesi yoktur. Yine de uzman desteği almak bebeğin sağlığı açısından önemlidir.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı