Güzellik ve Bakım

Yaz Aylarında Sık Karşılaşılan Cilt Problemleri

Yaz mevsiminde artan sıcaklıklar bazı cilt problemlerini de tetikleyebiliyor. Hassas cilt tiplerinin daha çok etkilendiği 5 sorun için evde yapılan bazı yöntemler işe yarasa da kimi durumlarda uzman desteği almak için doktora gitmek gerekebiliyor.

Güneş yanıklarının cilde zarar verecek boyuta gelmesi yaz mevsiminde sıklıkla görülen problemlerin başında geliyor. Aloe vera ve mentollü krem uygulamaları yanıkların üzerinde etkili olsa da yanmış alanın ciddiyetine göre doktora gitmek gerekebiliyor.

Sıcak havanın etkilerinden biri de cildi kurutması oluyor. Kuruyan cilt de kaşıntılara, çatlaklara ve kırışıklığa zemin hazırlıyor. Bu nedenle nemlendirici jeller kullanmak ve nemlendirici kremleri doğru seçmek koruyucu bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Uyluk tahrişi de isminden anlaşılacağı gibi uyluk bölgesinde oluşan bir cilt problemidir. Daha çok şort ve mini etek giymekten dolayı oluşan bu tahriş için C ve E vitamini içere kremler kullanmak işe yarıyor. Tahriş olan bölgeye buz uygulamak da evde yapabileceğiniz yöntemler arasında bulunuyor.

Bikini bölgesinde sık görülen jilet tahrişi de yaz aylarında kızarıklığa ve şişliğe neden olabiliyor. Lavanta yağı kullanmak, eğer yağ yoksa alternatif olarak birkaç çileği ezerek kremle beraber kullanmak işe yarayabiliyor.

Yaz aylarında sık görülen bir diğer problem ise terleme sorunu oluyor. Bunu önlemek için pamuklu malzemeler kullanmak, kahve yerine çay tüketmek işe yarıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı