Anne ve Bebek

Yaygın Tüp Bebek Önyargılarından Kurtulun

Kısırlık, tüp bebek ve üreme tedavileriyle ilgili aşılamayan önyargılara sahip çok sayıda insan olduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle kısırlığın yalnızca kadına özgü bir problem olduğunu sanmanın tedaviyi sekteye uğrattığını söylüyor.  Yapılan araştırmalar, kadın ve erkeğe ait problemlerin benzer oranda olduğunu gösteriyor.

Menisi Gelen Erkek Sağlıklıdır Yanılgısı

Meni varlığı olan erkekte muhakkak üreme kapasitesi vardır düşüncesi yanlıştır. Meni ve boşalma sorununun olmaması sağlıklı üremenin göstergelerinden biri değildir.

Kısırlık Gençlerde de Olabiliyor

Üreme kapasitesi yaş ilerledikçe azalıyor ancak genç çiftlerde de kısırlık gibi problemler görülebildiği için doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çok sayıda genç insan bulunuyor. Yaşa bağlı kısırlık yalnızca kısırlık sebeplerinden biri oluyor.

Tüp Bebek Her Yaşta Olmaz Yanılgısı

Tüp bebek tedavisi için yaş oldukça önemlidir. Ancak çocuk sahibi olmayı erteleyen çiftler kendilerini hazır hissettiği ilerleyen yaşlarda da tüp bebek tedavisini deneyebilir. Ancak doğal yollardan çocuk sahibi olmak için etkili olan yaş faktörü, tüp bebek tedavisi için de geçerlidir. Yapılan araştırmalar 35 yaş altındaki kadınların tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olma oranının yüzde 35 olduğunu gösterirken 44 yaşlarındayken bu oranın yüzde 3’e düştüğünü gösteriyor.

Tüp Bebek Kesin Sonuç Veren Bir Tedavi Değil

Tüp bebek tedavisi çiftlere çocuk sahibi olma konusunda garanti veren bir yöntem değildir. Her tüp bebek tedavisi doğumla sonuçlanmayabilir. Bu nedenle başarısızlık riski göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüp Bebek Daha Sağlıklı Olur Yanılgısı

Tüp bebekler, doğal yollarla dünyaya gelen bebeklerden daha sağlıklı ya da zeki olmaz. Çünkü embriyo seçiminde doğacak bebeğin zeka özellikleri belirlenmez.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı