A'dan Z'ye Hastalıklar

Vertigoya Çözüm; Vestibüler Rehabilitasyon Tedavisi

Yaygın problemlerden biri olan vertigo, kısaca tanımlamak gerekirse kişinin kendisinin ya da çevresinin döndüğünü hissetmesi durumu olarak tanımlanabilir. Baş dönmesi hissinin yoğun olarak yaşandığı bu hastalık kimi zaman kısa süreli olarak etki etse de kimi zaman kişinin rutin hayatını oldukça zora sokacak şiddette yaşanabilir.

Yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen vertigo, hastaların her an baş dönmesi sorunu yaşayabilecekleri düşüncesiyle evden çıkmalarına dahi engel olabilir. Bu problemin en büyük nedeni ise iç kulak dengesinde ortaya çıkan problemlerdir. Ancak bunun dışında B12 vitamini eksikliği ya da beyin tümörü de vertigoya sebep olabilir.

Hastaların sadece yüzde 30’unda kesin tanı koyulurken çoğu hastaya kesin tanı koymak zorlaşabiliyor. Bunun için bazı uzmanlar vestibüler rehabilitasyon yöntemini öneriyor. Farklı nedenlerden dolayı dengeyi sağlayan analiz etme yeteneğini kaybeden kişi baş dönmesi hissiyatı yaşayabiliyor. Bu durum çok sık yaşandığında kişide anksiyete gibi psikolojik sorunlar baş gösterebiliyor. Vestibüler rehabilitasyon yönteminde de hastanın tüm denge ölçümleri bilgisayarda analiz ediliyor ve problemin kaynağı net olarak ölçümlenebiliyor. Bu sayede en uygun tedavi yöntemi kolaylıkla bulunuyor.

Vestibüler rehabilitasyon tedavisi hastaların denge sistemini güçlendirmeyi hedefliyor. Kişi bu tedavi sonucunda denge algısını daha iyi fark edebiliyor ve hastaya özel programlar sayesinde her hasta için ayrı seans ve uygulamalar yapılabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı