A'dan Z'ye Hastalıklar

Varis Gelişiminde Risk Faktörleri Nelerdir?

 Varis hastalığının oluşumunda önemli bir yere sahip olan faktörlere dikkat edilmediğinde, toplardamar hastalığı olan varis oldukça rahatsız edici boyutlara gelebiliyor. Herkeste ortaya çıkabilen bu rahatsızlık daha çok estetik kaygılardan dolayı huzursuzluk verse de ilerleyen aşamalarda bacakta yara oluşumuna sebebiyet verebiliyor.

Kadınlarda Varis Daha Yaygın

Erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülen varis için kadın olmanın bir risk faktörü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kasları gevşeten östrojen hormonu varis açısından riski arttırır ve gebelik döneminde değişen hormon dengeleri de varis oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Ayakkabı Seçimi Varis İçin Önemli!

Uzun süre topuklu ayakkabı kullanmak ya da tabanı düz ayakkabılar tercih etmek de varis riskini arttıran etmenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu ayakkabıları giyenler bacak arka grup kaslarını yeteri kadar kasıp gevşetemediği için kasların toplardamar üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmış oluyor.

Genetik Faktörler de Etkili

Ebeveynlerde varis varlığı, varis oluşumu riskini % 50 oranında arttırıyor. Bu nedenle genetik özellikler de hastalığın oluşmasında rol oynuyor.

Hareketsizlik ve Kilo Varise Sebebiyet Veriyor

Hareketsiz kişilerde varis gelişimi ihtimali artar. Bu nedenle düzenli yürüyüş ve spor yapmak, hareket etmek varis riskini azaltır. Fazla kilo da hareketsizliğin önemli etkenlerinden biri olduğu için varis gelişimini arttırır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı