Kadın Sağlığı

Vajinismus Tedavisinde Bu Önerilere Dikkat Edin

Cinsel ilişkiye girme korkusu olarak da bilinen ve toplumumuzda ayıplanma korkusu nedeniyle dile getirilemeyen vajinismus, pek çok kadının cinsel hayatını etkileyen önemli bir problem. Çözümü sanıldığından çok daha kolay olan ve kesin tedavisi mümkün olan vajinismus probleminde, bazı önerilere de dikkat etmek gerekiyor.

İstatistiklere bakıldığında ülkemizde vajinismus problemi yaşayan kadınlar toplam kadın nüfusunun % 10’unu oluşturuyor. Ancak bu sorunu hiç dile getirmeyen ve tedavi olmak için uzmana danışmayan kesimin de oldukça büyük olduğu biliniyor. Vajinismus tedavisinde etkili olan öneriler ise şunlar oluyor;

Vajinismusu Çözmeye Kararlı Olun

Bu problemin çözümüne giden en önemli adım, kararlı olmaktır. Bu karar kesinlikle bir baskı sonucu alınmamalıdır ve kişi problemi çözeceğine dair inanca sahip olmalıdır. Bir problemi olduğuna karar vermek ve cevap aramak tedavi süreci için önemlidir.

Vajinismus Tedavisine Erken Başlayın

Bu tedavi sürecine ne kadar erken başlanırsa, çözüm de o kadar kısa sürecektir. Geç kalınan hastalarda sorun daha büyük bir hal alır ve eşler arasında boşanmalara kadar giden psikolojik sorunlar baş gösterebilir. Ayrıca kadında özgüven kaybı görülebilir. Partneri de etkileyen bu durum zaman içerisinde sertleşme ve erken boşalma sorunlarına yol açabilir.

Daha Çok Zarar Verme İhtimali Olan Çabalardan Kaçının

Kas gevşetici ilaçlar, alkol ya da lokal anestezik pomatlar sorunu tam olarak çözmeyeceği gibi, size daha çok zarar da verebilir. Ayrıca uykuda deneme, hipnoz gibi durumlar da cinsel ilişkiyi gerçekleştirme umudunu yok eder.

Eşinizle Beraber Tedaviye Katılın

Vajinismus yalnızca kadının sorunu değildir. Unutulmamalıdır ki partnerin de tedavide ve sorunun yaşanmasında önemli bir rolü vardır. Bu nedenle eşler arasında işbirliği yapmak tedavi sürecinde önemli olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı