Cinsel Sağlık

Vajinismus Probleminde Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Yüzde yüz tedavisi mümkün olan cinsel problemlerden biri olan vajinismus, farklı tedavi yöntemleriyle çözüme kavuşturulabilir. Özellikle evlilikte zamanla karşılıklı yıpranmaya neden olan ve evliliğin sarsılmasına yol açan vajinismus uygulayıcı uzmanlar tarafından farklı yaygın tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Vajinismusta yaygın olarak kullanılan yöntemler bilişsel cinsel – davranışsal cinsel terapiler ve parmak egzersizleridir.

Vajinismusta Parmak Egzersizleri

Vajinismus tedavisinde uzmanlar tarafından önerilen parmak egzersizleri, öncesinde vajinayı tanımayı gerektirir. Ayna ile vajina tanıma ve dokunma, kegel egzersizleri gibi çalışmalardan sonra parmak egzersizlerine geçilebilir.

Öncelikle hastanın kendi serçe parmağını vajina içerisine almasıyla  başlayan bu egzersiz zaman içerisinde orta parmağa ve iki parmağa geçmesi şeklinde devam eder. Eşli çalışmalar başladıktan sonra partnerinin parmağını içine alabilen çift ilişkiye hazırdır. Vajinismus tedavisinde sıklıkla kullanılan bu yöntemde vajinaya dair olumsuz yargılar yıkılır ve endişe, korku ortadan kalkar.

Vajinismusta Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizlerinin asıl amacı pelvik kaslarını güçlendirmek ve bu kasları kontrol etmeyi öğrenmektir. Ayrıca kan akışını yoğunlaştıran bu egzersiz cinsel isteği de arttırır.

Kasları daha iyi bir şekilde hissetmek için de önerilen egzersizler ilk olarak idrarı tut-bırak şeklinde başlar. Daha sonrasında idrar yokken de kişi sık-bırak egzersizlerini yapmaya devam eder. Ancak kegel egzersizleri tek başına bir tedavi yöntemi değildir.

Vajinismusta Bilişsel Terapiler

Bilişsel terapiler, cinsellik algısının yeniden yapılandırılması ve geçmiş korkuların, kaygıların ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavidir. Bilişsel terapiler bireylerin sahip olduğu yanlış bilgileri fark edebilmesini sağlar.

Vajinismusta Davranışsal Terapiler

Bilimsel metotlardan biri olan davranışsal terapiler vajina içerisinde oluşan istemsiz kasılmaların önüne geçmek için kullanılır. Modern bilimde, vajinismus sorununu en kısa sürede kalıcı olarak çözen bu tedavi yöntemi bilişsel terapilerle desteklenebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı