Anne ve Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde 38 Yaş Sınırına Dikkat!

Kadınlarda yumurtalık rezervleri yaşın ilerlemesiyle beraber azalıyor. Uzmanlara göre 43 yaşından sonra tüp bebek tedavisi için başarı oranı yüzde 5’lerin altına düşüyor. 38 yaşın kadınlar için önemli bir sınır olduğunu söyleyen uzmanlar bu yaştan sonra yumurta rezervinin ve kalitesinin bozulduğunu ifade ediyor.

43 yaşından sonra tüp bebek tedavisinin başarı oranı düşerken bireyselleştirilmiş tedavi denilen kişiye özel uygulamalar da artıyor. Hastaya özel uygulanan tedavi protokolü ile embriyo elde edilmesi sağlanıyor ve bu embriyolar beşinci güne kadar takip ediliyor. Genetik taraması yapıldıktan sonra da transfer işlemine geçiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Raf Ömrü Uzun Yiyeceklerden Uzak Durmak Gerekiyor!

Sağlıklı beslenmenin önemini dile getiren uzmanlar, tüp bebek tedavisi olmak isteyenlerin özellikle raf ömrü uzun gıdalardan uzak durmalarını öneriyor. Beslenme şekli dışında sigara kullanımı da tüp bebek tedavisinde olumsuzluk yaratan etkenlerden biri oluyor. Embriyonun tutunma ihtimalini düşüren sigara kullanımının tedaviden en az iki üç ay önce kesilmesi gerekiyor. Sigara sadece kadın için değil, erkeğin de sperm kalitesini düşürdüğü için tüp bebek tedavisine olumsuz etkisi olan unsurlar arasında yer alıyor. Bu nedenle sigara kullanımını kısıtlamak tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak isteyenlere muhakkak öneriliyor.

Tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaç alımının kilo aldırdığına dair kanıtlanmış bir zararı olmadığını söyleyen uzmanlar, kadınların bu dönemlerde stres kaynaklı yemek yeme eğiliminde olabileceklerini de ifade ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı