Kadın Sağlığı

Topuklu Ayakkabıların Verdiği Rahatsızlıklardan Bu Önerilerle Kurtulun!

Çalışan kadınların en çok yakındığı konulardan biri de topuklu ayakkabıların verdiği ayak rahatsızlıkları oluyor. Özellikle yanlış ayakkabı seçimi, ayakta uzun süre çalışmak, hareketsizlik ve fazla kilolar ilerleyen yaşlarda büyük diz ve ayak problemlerine yol açabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar beden ağırlığının parmak uçlarında toplanmasına neden olur. Ayak tabanını geren bu ayakkabılar gün içerisinde ağrıya sebebiyet verir. Günde 10-12 saat topuklu ayakkabı giymek sağlıklı değildir. Bu durum zaman içerisinde ayak bileği problemlerine neden olabileceği gibi diz ve bel çevresi için de ciddi sorunlar meydana getirebilecektir.

Topuklu Ayakkabılar İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Ayak bileği problemleri erkeklere kıyasla kadınlarda daha yaygındır. Bu nedenle kadınlar şıklıklarından taviz vererek rahatsız ayakkabılar yerine daha ortopedik ve ayağı koruyan ayakkabılar tercih etmelidir.

Masa başı çalışan ve gün içinde hareket kabiliyeti azalan kadınlar hem kilolarını korumaları hem de ayak sağlığına özen göstermeleri açısından her gün yürüyüş yapmaya dikkat etmelidir. Her 1 saatte bir yapılan beş dakikalık yürüyüşler sayesinde ayak rahatsızlıkları önlenebilir. Evde uygulanan sıcak-soğuk su banyosu da ayak ağrılarını alacak ve şişliği önleyecektir.

Tüm hafta topuklu ayakkabı giyen kadınların haftasonu daha spor ve ergonomik modeller tercih etmesi de ayağı dinlendirecektir. Ayağında düz tabanlık gibi problemleri olan kişiler de kişiye özel tabanlıklar kullanarak ayak bileği sağlığını koruyabilir. Uzun süre devam eden ve geçmeyen şiddetli ayak ağrısı, hissizlik ve şişlik gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışılmalı ve profesyonel çözüm yolları aranmalıdır.

Topuklu ayakkabı seçerken sert yapıda olmasına özen gösterilmeli ve ayakkabının iç tabanının kaygan olmamasına dikkat edilmelidir. Ayağın tam ölçüsüne göre alınmayan ayakkabılar yürüyüş bozukluklarına ve ayakta şekil bozukluklarına sebep olabilir. Ayağınızda nasır oluşmamasını istiyorsanız burun kısmı açık topuklu ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı