Anne ve Bebek

Susuzluk Erken Doğum Riskini Arttırabiliyor!

Aşırı sıcak yaz günlerinin kapıda olduğu aylarda, uzmanlar hamileleri susuzluk konusunda uyarıyor. Gün içerisinde gebelerin bol bol su tüketmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar susuz kalmanın erken doğuma zemin hazırlayabileceğini söylüyor.

Sıvı tüketiminin yetersiz olduğu durumlarda pek çok sorunla karşılaşılabiliyor. Bunlardan biri olan kabızlık farklı ciddi sorunlara da zemin hazırlarken hemoroid, idrar yolu enfeksiyonları gibi problemler görülebiliyor.

Susuzluğun rahim kasılmalarını başlatabileceğini söyleyen uzmanlar erken doğum riskiyle karşılaşmamak için yazıl bol su tüketiminin altını çiziyor. Sigara nikotini de önemli bir damar büzücü olduğundan rahme giden kanı engelleyerek erken doğuma sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle gebelerin sıvı tüketmek için susamayı beklememeleri ve günde 8-10 bardak arasında sıvı alımına özen göstermesi gerekiyor.

Su dışında taze meyve suyu ve süt tüketiminin de faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar sıcak havalarda gebelerin aşırı çay ve kahve tüketiminden uzak durması gerektiğini belirtiyor. Hem anne adayının hem de bebeğin sağlıklı beslenmesi için yaz aylarındaki meyve ve sebze çeşitliliğinin yeterli olduğunu söyleyen uzmanlar D vitamini eksikliğine de dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı