Genel Sağlık

Stres Kırığı Nedir ve Neden Meydana Gelir?

Ayağın bazı bölgelerinde ortaya çıkan ve şiddetli ağrı ile kendisini hissettiren stres kırığı, aşırı spor yapanlarda ortaya çıkıyor. Tedavi edilmediği durumlarda ayakta şekil bozukluğuna yol açabilen stres kırığı hem kadınları hem de erkekleri etkileyebiliyor.

İsmi gibi stres kaynaklı olmayan bu kırıklar iki çeşit altında incelenebiliyor. Normal bir kemiğin kaldırabileceğinden çok daha fazlasını kaldırmaya çalışan kemikte stres kırığı oluşabilir. Kilometrelerce yürümek ya da ağırlık kaldırırken vücudu fazla zorlamak stres kırığı gelişimine yol açar. Belli bir ağırlığı kaldırmaya odaklanan vücut, bunun üzerinde bir yüke maruz kaldığı zaman kemiğin bütünlüğünde bozulmalar olabilir.

Yer değiştirmemiş olan bu kırık dışında ikinci tip stres kırığı ise kemiğin yapısında bozukluk olması durumudur. Kemiğin yapısı normal olmadığı için küçük bir travma bile kırığa ya da çatlağa neden olabilir. Hastaların çoğu stres kırığında ağrı şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Röntgen çekildiğinde farkedilmeyen bu kırık için hastanın öyküsüne başvurmak gerekir. Ancak kapsamlı görüntüleme yöntemleriyle stres kırığı tespit edilebilir.

Yıllarca spor yapmayan kişilerin bir anca spor yapmaya başlaması ve bedenine fazla yüklenmesi stres kırığını tetikleyebiliyor. Tedavi edilmeyen stres kırığı vakaları ilerleyen durumlarda ayakta şekil bozukluğuna neden olabileceği için tedavisi önem teşkil ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı