Genel Sağlık

Sirkadiyen Ritim Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Sirkadiyen ritim ya da sirkadiyen beslenme olarak gün geçtikçe popülerliğini arttıran yaklaşım, beslenme üzerindeki etkileri ile ilgi çekiyor. Kısaca açıklamak gerekirse sirkadiyen ritim; dünyanın 24 saatlik dönüşü sonucunda canlılarda ortaya çıkan fizyolojik ve davranışsal ritimleri ifade ediyor. Vücudun biyolojik saati olarak da bahsedebileceğimiz sirkadiyen ritim, vücudun çalışma prensibine etkileriyle biliniyor.

Vücut ısısı, kalp hızı, büyüme hormonu, uyku ve uyanıklık döngüsü gibi durumlardan sorumlu olan biyolojik saat pek çok sistemi ve hormonu etkiliyor. Uzmanlara göre sirkadiyen ritmin bozulması farklı hastalıklara yol açabiliyor. Ayrıca kilo yönetimi üzerinde de önemli bir role sahip olan sirkadiyen ritim besin seçimine de etki ediyor.

Sirkadiyen ritmi etkileyen faktörlerin başında ışık gelir. Telefon ve bilgisayar ışığı gibi etmenler bu ritmin bozulmasında başlıca nedendir. Melatonin salınımı, sirkadiyen ritimle doğrudan ilişkilidir. Saat 21.00-22.00 ve 02.00-03.00 arasında salınan melatonin, bu saatlerde aktiftir. Bu saatler arasında uykuda olmazsanız sirkadiyen ritminiz etkilenecek ve gece atıştırmalığınız size daha çok kilo aldırabilecektir.

Güçlü bir uyaran olan sıcaklık da sirkadiyen ritmi doğrudan etkiliyor. Zaman farkından dolayı uzun yolculuklar da sirkadiyen ritmi bozuyor. Vardiyalı çalışan kişilerde görülen bu durum, uzun süre gece tutualn nöbetlerden dolayı bu ritmin bozulmasına yol açabiliyor.

Sİrkadiyen ritmi korumak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermek, dehidrasyonu önlemek adına bol su tüketmek ve uyku esnasında odada TV, bilgisayar gibi cihazlar bulundurmamak gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı