Genel Sağlık

Sinüzitle İlgili Bilinen Yanlış İnanışlar

Çok sayıda kişinin yaşadığı bir sağlık sorunu olan sinüzit, halk arasında çözüm aranan problemlerden biridir. Ancak her zaman kulaktan kulağa yayılan çözümler sağlıklı sonuçlar doğurmaz ve sinüzite sahip olan hastada farklı problemlere yol açabilir. Peki sinüzite iyi geleceği düşünülerek yapılan yanlışlar nelerdir?

Yaşam kalitesini bozan sağlık problemlerinden biri olan sinüzit, burun tıkanıklığına, şiddetli baş ağrısına ve akut döneminde ateşe neden olabiliyor. Yüz bölgesindeki hava boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşan hastalık ani hava değişimi yaşayanlarda, dinlenemeyen kişilerde ve burun içinde et olanlarda kendisini daha fazla gösterebiliyor. Sinüzitle ilgili halk arasında yaygın olan yanlış inanışlar ise şu şekilde sıralanabiliyor;

  • Ameliyat olunsa bile sinüzit iyileşmez inanışı: Kronikleşen sinüzit hastaları cerrahi müdahaleden sonra kronik sinüzitten kurtulur ancak yine de akut sinüzit atakları olabilir. Ancak bu ataklar antibiyotik tedavisiyle atlatılabilir.
  • Hekime sormadan bitki karışımları kullanmak: Baharatlar ve çaylar kronik hastalıklarda bilinçsizce tüketilmemelidir. Bazı bitkiler tansiyonu ve şekeri yükseltebilir.
  • Acı kavunun suyunu buruna çekmek: Sinüzitleri açmak için halk arasında uygulanan yöntemlerden biridir ancak körlüğe varan risklere bile sebep olabileceği için hekime başvurmadan uygulanmamalıdır.
  • Acı yemenin sinüzite iyi geleceğini düşünmek: Acı biber gibi yiyecekler gribal enfeksiyonlara iyi gelir ancak aşırı acı tüketmek mide rahatsızlıklarına zemin hazırlayabilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı