Kadın Sağlığı

Sık İdrara Çıkmak Kadınlarda Neyin Belirtisi?

Kadınların sıklıkla yaşadığı problemlerden biri olan idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun herhangi bir bölümüne yerleşen bakterilerin neden olduğu bir sorundur. Tedavi edilmediği takdirde böbrek iltihabı gibi daha ciddi problemlere yol açabilecek olan enfeksiyon için mutlaka önlem alınmalıdır.

Titreme, ateşlenme, kusma ve sağ-sol yan bölgelerde ağrı hissetme dışında, sık idrara çıkma da böbrek iltihaplanmalarının belirtilerinden biridir. Ayrıca kanlı ya da bulanık idrar, yorgunluk gibi belirtiler de görülebilir.

Hamile kadınlarda rahmin büyümesiyle beraber idrar akımı yavaşlar. Bu da mesane ve böbrek iltihabının oluşma riskini arttıran faktörlerden biridir. Mesane fonksiyonlarının bozulması, üretra darlığı gibi sorunlar böbrek iltihabının oluşmasına zemin hazırlayan sorunlardır. Görüntüleme tetkikleri ile tespit edilebilecek bu sorunlar için mesanenin tam olarak boşaltılması gerektiğini söyleyen uzmanlar hastalığın tedavisi için antibiyotik kullanılmasının da gerekli olabileceğini ifade etti.

Sık idrara çıkan ve böbrek iltihaplanması sorunu yaşayan kadınların bol su içmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, istirahat etmenin ve mesanenin tam boşaltılması için çömelmek yerine oturarak idrar yapmanın da gerekli olduğunu açıklıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı