Genel Sağlık

Sağlık Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Sağlıklı yaşamak herkesin hayalidir. Konforlu ve mutlu bir yaşamı sağlayan sağlığın, yanlış bilgilerle tehlikeye atıldığı görülüyor. Kulaktan dolma bilgiler, belki düzelir diye ertelemeler, doktora gitme fobisi ya da isteksizliği durumu daha vahim hale getiriyor. Sağlık hakkında doğru bilgilerin alınabileceği birçok adres olmasına karşın, Zamansızlık, üşengeçlik gibi etkenler bizi Sağlık Hakkında doğru şeyleri öğrenmekten alıkoyuyor. Doğrusunu Öğrenmediğimiz bilgilerin üzerine yanlış anlaşılmaların eklenmesiyle sağlık bir çıkmaz olup çıkıyor.

Sağlık Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

1.Yanlış: Aspirin kanı sulandırır. Kanı sulandırdığı için kalp atış ritmini değiştirir.

Doğru: Aspirin kanı sulandırmaz. Pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin biraya gelip, pıhtılaşma sağlamasını engeller. Bunun kalp atış ritminde bir değişiklik yapması mümkün değildir.

2.Yanlış: Şeker hastaları sık yemek yememelidir.

Doğru: Aksine sık sık yemeleri mecburidir. Doktorun uygun gördüğü diyete bağlı kalarak, 3 ana, 3 ara öğün yenmesi gereklidir. Bu Şekilde diyabet regülâsyonuna (düzenli seyrine) katkı sağlanmış olur. Burada ki amaç, Kişinin kan şekerini ilaç veya insülin tedavisiyle kontrol altına alınamaması, düzenli beslenmeyle de istikrar sağlamaktır.

3.Yanlış: Çok süt içmek boy uzatır.

Doğru: Süt bol miktarda kalsiyum içerdiğinden, vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılar. Her faydalı besin gibi fazla tüketildiğinde ekstra bir yararı yoktur. Günde iki bardak ideal olandır. Kemik gelişimi için önemli bir yere sahip sütün, büyüme hormonunu tek başına etkileyeceği kabul edilemez. Büyüme hormonunun çocukta ya da ergende etkin bir şekilde çalışabilmesi için, vücut için gerekli olan bütün vitamin ve minerallerin besin kaynaklarından alınması gereklidir. Sağlık uyku ve sağlıklı ortam bir diğer önemli konudur.

4.Yanlış: İşitme cihazı kullanımı mümkün olduğu kadar geciktirmek gerekir, yoksa kulak alışır, erkenden sağırlaşır.

Doğru: İşitme kaybı olan kişilerde, kullanılmayan iç kulak ve beyin bağlantısı tembelleşir. İşitme tedavi edilemiyorsa işitme cihazı mutlaka kullanılmalı. Aksi takdirde dönüşü olmayan işitme kayıpları yaşanabilir.

saglik-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar

5.Yanlış: Kulak yıkanmaz, yıkanırsa alışkanlık yapar.

Doğru: Kulak kiri işitme kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle kulak yolunun temizlenmesi önemlidir. Bu yüzden kulak yıkama veya temizleme alışkanlık yaptığı yanlış bir bilgidir.

6.Yanlış: Burun açıcı damlalar her zaman kullanılabilir.

Doğru: Nasal dekontesten olarak bilinen burun damlaları 3-5 günden fazla kullanılırsa kronik burun tıkanıklığına neden olur.

7.Yanlış: Bademcik vücutta mikropları filtre eder, alınması sakıncalıdır.

Doğru: Sağlıklı insanlar için bu bilgi doğrudur ama yılda 3-4 kez iltihap atağı geçiren, içinde kronik iltihap bulunan (debris tolsiltaşı) ve ağız kokusu yapan bademcikler, doktor aksini ifade etmediği müdettçe alınmalıdır.

8.Yanlış: Tv ve bilgisayar gözü bozar.

Doğru: Hayır, bozmaz. Yalnızca ışığa bakılmasına bağlı olarak göz yüzeyindeki gözyaşında kuruma olacağı için yanma, batma, kızarma ve refleks sulanma şikayetleri oluşur.

9.Yanlış: Göz kapağı ameliyatları hastanın görme yetisinde sorun yaratabilir.

Doğru: Göz kapağı ameliyatları göze zarar vermenin aksine bir çok hastada görülen ileri yaşa bağlı, göz kapağı kaynaklı görme zorluğunun giderilmesi için faydalıdır.

10.Yanlış: Yağ dolgusu operasyonlarında hastalık kapnma riski vardır.

Doğru: Yağ transferi; kişinin vücudunun herhangi bir yerinden alınan kendi yağının, vücudunun başka bir yerine transfer işlemidir. Her hastaya kendi yağı enjekte edildiğinden hastalık kapma riski de yoktur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı