Genel Sağlık

Quasimodo Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Quasimodo sendromu bireyin normalde olmayan kusurlara sahip olduğunu düşünmesi ve bedeninden rahatsızlık duyması olarak açıklanan bir problemdir. Kişinin sürekli olarak kendisini incelemesi ve hep kusur bulması olarak da bilinen bu sorun aynı zamanda bireyin vaktini sürekli buna harcamasını da sağlar.

Hayali sorunlar ve kusurlar bulup çirkin gözüktüğünü düşünen quasimodo sendromuna sahip birey diğer insanların söylediklerini de inandırıcı bulmama eğilimindedir. Takıncı davranışlar ve düşünceler geliştirmek de bu sendroma sahip bireylerde yaygın olarak görülebilir. Hayatları ile ilgili önemli kararlar verileceği zaman bireyler güzel olmadıklarına dair derin bir bilgiye sahiptir ve bu onların cesaretini kırabilir.

Güzellik algısına bağlı olarak yanlış kararlar verme eğiliminde olan hastalar sürekli olarak kendi bedeniyle ilgili bir uğraş içerisindedir. Örneğin sürekli aynada kendine bakma, saç düzeltme, bir kusuru gizlemeye çalışma ve dış görünüşüyle ilgili bir onay arayışında olmak sık gözlemlenen hareketler arasındadır.

Bu sendromun ilerleyen aşamalarında hastaların hayatlarına dahi son verme isteği gibi tehlikeli kararlar alabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle uzman psikolog desteği almak son derece önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı