A'dan Z'ye Hastalıklar

Psikiyatrik Danışmanlık Nedir?

Psikiyatrik danışmanlık; Bireylerin gelişimlerini sağlayan, düşünce yapısını olumlu hale getirmek adına çalışmalar gerçekleştiren, yaşam koşullarını olumsuz hale getiren faktörlerin ne şekilde ortadan kaldırılabileceğine dair bilgi veren bir hizmettir. Psikologların dışında psikiyatristler tedavi sürecinde ilaç önerme ve reçete yazma gibi yetkilere sahiptir.

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz adına ruh sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Ancak hayatımızın karşımıza çıkardığı istemsiz durumlar bazen istemesek de ruh dengemizi bozmaktadır. Bunun sonucunda depresyon, çevre uyum sağlama zorluğu, geleceğe yönelik karamsarlık, çökük hissetmek, duygusal çalkalanma, panikleme, öfke krizi, umutsuzluk, dikkat eksikliği, hiperaktive ve daha birçok farklı problem meydana gelebilir. Bu problemlerin oluşumunu önleme ya da oluşan problemi ortadan profesyonel şekilde yok etmek adına psikiyatr merkezi ile psikiyatrik danışmanlık desteği alınmaktadır.

Psikiyatrist Danışmanlık Süreci

Psikiyatrik danışmanlık desteği ile ilgili kafa karıştıran ve bireyleri destek almaktan alıkoyan çeşitli ön yargılar oluşmuştur. Bunlar içerisinde destek alındığı için toplum baskısı oluşumu, tedavi sürecinde zorlama ve sadece sıkıntı dinleme gibi noktalar yer alır. Öncelikle günümüz yaşam standartlarında birçok bireyin ruhsal açıdan sağlıkla yaşaması adına psikiyatrik danışmanlık desteğine ihtiyaç duyduğunu hatırlatmak gerekir. Verimli ve mutlu yaşamak adına alınan destek toplumdan önce sizler ve yaşantınız için büyük önem taşır. Bunun dışında psikiyatrik danışmanlık desteği sürecinde yaşama yön vermek adına psikiyatrist tarafından bir zorlama söz konusu değildir. Aksine psikiyatrist, bireyin kendi yaşamına kendi yön verebilmesi adına destek oluşturur. Birey ise bu aşamada özgüvenini ve kendini keşfeder. Psikiyatrist personeller sadece dinleyen bireyler değillerdir. Sizi dinleyerek doğru ve yanlışlarınızı fark etmenizi ve ilerleyen süreçte yanlış davranışları en olgun şekilde düzeltmenizi sağlamak adına yardımcı olurlar.

Psikolojik problemleri ile baş etme konusunda sıkıntı yaşayan tüm bireyler psikiyatr merkezi içerisinde gerçekleştirilen psikiyatrik danışmanlık yardımı ile problemlerine çözüm yaratabilirler. Psikiyatrik danışmanlık sürecinde amaç, danışanın benliğini ve çevresini anlamlandırıp kabul ederek, daha etkin tercihler gerçekleştirme, karar verme ve uyum göstermesine yardımcı olmaktır.

Psikiyatr merkezi seçimi noktasında nelere dikkat edilmelidir?

Psikiyatr merkezi seçimi yaparken size destek verecek psikiyatrist personelin uzman ve etik ilkelere bağlı davranması noktasına dikkat etmeniz gerekir. Psikiyatrist, uzman kişiliği ve yaşam tarzı ile sizde güven oluşturmalı. Danışmanınız ile uyum sağlamanız ve ona güven duymanız sağlıklı bir tedavi adına oldukça önemlidir. Destek aldığınız psikiyatr merkezi referanslarını mutlaka inceleyin. Fakat her şeyden önce uzmanın sihirli bir değneği olmadığını bilmeniz gerekir. Tedavi sürecinde iyileşme, ancak sizin yöneliminiz ile olumlu hale gelecektir. Bu nedenle pozitif düşünceye yönelmeniz ve süreçte aktif olmanız daha verimli dönüşler oluşturacaktır.

Adel Danışmanlık psikiyatrik danışmanlık merkezi hasta odaklı profesyonel tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Etik ve insani değerler ile yaklaşım sağlayan uzman kadromuz yaşamakta olduğunuz sorunlar ile ilgili detaylı değerlendirmeler yapmaktadır. Bu değerlendirme ve incelemeler sonucu bir tedavi planı oluşturulur ve seanslar düzenli şekilde gerçekleştirilmeye başlar. Hasta tüm süreçte olumlu düşünceye yönlendirilir ve bireyin kendini keşfetmesi sağlanır. Kararlar alma noktasında bireyin kendi kendine hareket edebilme yetisi ön plana çıkarılır ve problemler en sağlıklı adımlar ile çözüme kavuşturulur. Eğer sizlerde içinden çıkamadığınız ruhsal problemler ile karşı karşıya iseniz Adel Danışmanlık psikiyatrik danışmanlık merkezi olarak sizlere destek olmaktan mutluluk duyarız.

Kaynak
Genel Sağlık HaberleriPsikiyatrist
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı