Erkek Sağlığı

Prostat Kanserinde Erken Tanı İçin; PSA Testi

Prostat Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul edilen Eylül ayında, erkeklerin prostat kanseriyle ilgili bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu söyleyen uzmanlar dünyada her 4 dakikada bir erkeğe prostat kanseri tanısı koyulduğunu ifade etti.

Erken teşhis edildiğinde başarıyla atlatılabilecek bir hastalık olan prostat kanserinde bazı risk faktörlerini değiştirmek mümkün olmuyor. Ülkemizde erkeklerde en sık görülen ikinci organ kanseri olarak bilinen prostat kanserinde genetik özellikler, yaş ve ırk gibi etmenler önem taşıyor.

Prostatın iyi huylu büyümesi, kanserden daha farklı bir hastalık olarak ortaya çıksa da kanserden bağımsız oluşabileceği gibi prostat kanseriyle beraber de görülebiliyor. Sık idrara çıkma, tazyiksiz idrar yapma gibi şikayetlere yol açan prostatın iyi huylu büyümesi genelde yaşa bağlı olarak gelişiyor. Prostat kanseri ise prostat içerisinde bulunan bazı hücrelerin kontrolden çıkması ve kitle oluşturması olarak biliniyor.

Erken evrede belirti vermeyen prostat kanseri ilerleyen dönemlerde böbrek yetersizliği ve kemik ağrıları şeklinde kendini belli edebiliyor. Ancak hastalığın bu evreye gelmeden teşhis edilmesi, tedavisi için büyük önem taşıyor. Bu nedenle tüm erkeklerin 40 yaşından itibaren PSA testi yaptırması gerekiyor.

Prostat bezinden salgılanan enzimlerin normalden yüksek seviye çıkması prostat kanserine işaret ettiği için PSA testiyle bu enzimler ölçülebiliyor. Bu nedenle PSA testiyle beraber düzenli ürolog muayenesi erken tanı için büyük önem taşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı