Kadın Sağlığı

Polikistik Over Sendromuna Sahip Olanlar Nasıl Diyet Yapmalı?

Polikistik over sendromu hormonal dengesizliklere neden olabiliyor. Üstelik doğurganlık çağındaki her 10 kadından birini etkilediği için görülme oranı da oldukça yüksek. Bu etkilerden korunmak için uzmanlar hayatımızda birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini söylüyor.

PCOS’da önemli bir etmen olan insülini doğru yönetmen önemlidir. Polikistik over sendromuna sahip olan kadınlarda insülin direnci de vardır ve diyabet bununla doğrudan ilişkilidir. Ancak bu probleme sahip bireyler için standart bir diyet önermek doğru olmaz. Fakat bazı beslenme şekilleri polikistik over sendromunun semptomlarını hafifletebilir. Polikistik over sendromu diyeti sayesinde kişinin kendisini daha iyi hissetmesi sağlanabilir.

Düşük glisemik indeksine sahip gıdalar daha yavaş sindirilir. Bu da insülin seviyesinde hızlı artışı engeller. Tam tahıllı ürünler, sebzeler, baklagiller ve fındık düşük glisemik indeksine sahiptir. Antienflamatuar diyet de polikistik over sendromuna sahip kişilere önerilen diyetler arasındadır. Böğürtlen, yağlı balıklar, zeytin yağı açısından zengin beslenme bu diyette tüketilebilir.

DASH diyeti olarak bilinen diyet de PCOS belirtilerini hafifletir. Balık yönünden zengin olan bu diyet de şeker ve doymuş yağ hiç tüketilmez. Bu diyet sonrasında insülin direncinde hastalarda önemli ölçüde azalma görülmüştür. Ancak polikistik over sendromuna sahip kişiler için diyet planlanırken kişisel farklılıkların göz önünde bulundurulması önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı