Faydalı Bilgiler

Pet Şişeden Su İçmek Tehlikeli mi?

Pet şişeden su içmek hakkında önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, uzun süre pet şişede muhafaza edilen sulardan içmenin tehlikeli olduğu konusunda uyarı yapıyor.

Pet şişelerin üretim tarihi ile son kullanım tarihi arasında yaklaşık 15-18 ay süre oluyor. Bu süre boyunca güneş altında bekleyen ya da aşırı soğukta durduğu için donan ve tekrar çözülen suların sağlığa zararı hakkında uyaran uzmanlar tüketicilerin şişe üzerinde yazan tarihlere dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Pet şişede satılan suların doğrudan güneş ışığında saklanmaması gerekirken solvent ve benzinden de uzak depolanması önem taşıyor.

Yazın güneş altında beklemiş, 18 ay boyunca iki yaz geçirmiş bir şişede kimyasal maddelerin suya geçebileceğini söyleyen uzmanlar, su üreten firmaların da gerekli kontrolleri yapmadığını vurguluyor. Bu nedenle pet şişede uzun süre saklı kalan suların içilebilir olmadığını savunan uzmanlar, bu suların son kullanma tarihinin 1 yıl ile sınırlandırılması gerektiğini düşünüyor.

Suda plastik bir koku varsa son kullanma tarihi geçmemiş olsa bile tüketilmesinin sakıncalı olduğuna vurgu yapan uzmanlar kullanıcıların bu konuda hassas olması gerektiğini söylüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı