Faydalı Bilgiler

Orta Yaş Dönemi İçin En Uygun Spor Seçimi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar, orta yaş döneminde doğru spor seçiminin geçici sakatlıklara yakalanmamak açısından önemli olduğunu vurguluyor.  Vücudun ileri yaş evresine yavaş yavaş ilerlediği bu dönemde pek çok kişi kendini hala oldukça genç hissetse de yanlış spor seçimi eklemlerde sorunlara yol açabiliyor.

Orta yaş dönemine gelene kadar kimi bireyler aktif olarak spor yaparken kimileri iş yoğunluğu ve bazı yükümlülükleri nedeniyle spora vakit ayıramıyor. Orta yaş dönemine geldiğinde kendine daha çok ayıracak zaman bulan bu inaktif spor meraklıları kendisine uygun yoğunlukta spor programından ziyade, kaldıramayacakları ağırlıkların altına girerek geçici sakatlıklara mahal verebiliyor.

Hayat kalitesini önemli ölçüde arttıran spor, büyük bir sosyalleşme kolaylığı da sağlıyor. Bu nedenle orta yaştaki bireylerin olmazsa olmazları arasında yer alan spor, kaslarda kalıcı bir sakatlığa neden olmamak için profesyonel spor eğitmenlerine danışılarak yapılması gerekiyor. Orta yaş için spor seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar bulunuyor;

  • Sporda amaç estetik bir görünüme kavuşmaktan ziyade daha sağlıklı ve zinde olmayı hedeflemek olmalıdır.
  • Kas yapısı ve vücut tipinin kişiden kişiye göre değiştiğini bilmek yapacağınız sporu belirlemede etkilidir. Vücut yapısına göre yapacağınız sporu belirlemek daha sağlıklı olacaktır.
  • Bisiklet, yüzme ve yürüyüş gibi sporlar tüm genel gruplara hitap ettiği için kardiyovasküler olarak etkilidir ve tercih edilebilir.
  • Kadınların doğrudan reformer pilates yapması kasları zorlayabileceğinden met pilates ve yoga yapılması öncelikli olmalıdır.
  • Orta yaş grubu için önerilen sporlardan biri de tenistir. Çok risk teşkil etmez ve vücudu diri tutar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı