Faydalı Bilgiler

Öğle Uykusunun Yararları Nelerdir?

Hayati bir öneme sahip olan uyku, hücreleri yenilediği ve iyileştirdiği için özen gösterilmesi gerekenlerin başında geliyor. Mental fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devamı için dikkat edilmesi gereken uyku düzeni, pek çok hastalığı kısa zamanda atlatmak için de önemli bir rol üstleniyor.

Uzmanlar yetersiz uykunun bağışıklık sistemini bozduğunu söylerken metabolizmanın çalışması ve kardiyovasküler sağlık açısından da düzenli uykunun önemine vurgu yapıyor. Peki gece uykusu dışında öğle uykusunun sağlık açısında hayatımızdaki yeri ne oluyor?

Modern dünyanın getirdiği çalışma saatleri, öğle uykusunu pek çoğumuz için imkansız kılarken bilimsel araştırmalar öğle uykusunun beynimiz için oldukça yararlı olduğunu kanıtlıyor. Zihinsel uyanıklığı sağlamak için oldukça faydalı olan öğle uykusu motor performansı da arttırıyor. Ruh halini iyileştirme konusunda da yararlı olan öğle uykusunu fazla kaçırmamaya özen göstermek gerekiyor.

Uzmanlar gece uykusunu yeterince alamayanların öğlen uyuşukluk hissettiği takdirde ortalama 10-20 dakika şekerleme yapmasının yeterli olduğunu söylüyor. Dürtüselliği arttırmak ve hafızada kalıcılık sağlamak için 60 dakikalık bir öğle uykusu öneren uzmanlar bu uykunun aynı zamanda öfke ve stresi azalttığını da söylüyor. Eğer duygusal ve yöntemsel hafızanızı geliştirmek istiyorsanız kendinizi yenilemek için 90 dakikalık bir öğle uykusu yeterli oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı