Faydalı Bilgiler

Muskatın Fazla Kullanımında Oluşabilecek Zararlar Nelerdir?

Özellikle Hint mutfağında karşımıza çıkan muskat, Türk yemeklerinde de karşımıza çıkmaya başladı. Sağlık açısından pek çok faydası olan muskatı fazla tüketmenin zararları olabileceği için kullanım dozuna dikkat etmek gerekiyor.

Küçük Hindistan cevizi olarak adlandırılan muskatın keskin bir tadı ve kokusu bulunuyor. Aktarlardan toz halinde alınan muskatın pek çok faydası var. Ancak özellikle yüksek miktarda alındığında halüsinasyon etkisi dahi yapabilen muskatın afrodizyak etkisi de bulunuyor.

Fırında makarna yemeğinde, hünkarbeğendi de, patates püresinde ve daha pek çok lezzette kullanılan muskatın romantik sofralarda sıklıkla kullanıldığını biliyoruz. Ancak aşırıya kaçmanın tehlikeli olabileceğini vurgulayan uzmanlar zehirlenmeye de yol açabileceğinin altını çiziyor.

Muskatın Faydaları Nelerdir?

Yemeklere baharat olarak katıldığı zaman ağrı kesici etkisiyle bilinen muskat aynı zamanda lif içeriklidir. Bu da sindirim sistemi açısından muskatı faydalı yapar.

Beyinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için yorgun ve stresli anlarda tüketildiğinde zihni dinç tutan muskat toksinlerin böbreklerden atılmasına da yardımcı olacaktır. Böylece böbrek taşı oluşumunu engeller ve karaciğerin temizlenmesi görevinde de kullanılabilir. Diş ve ağır yaralarını iyileştiren muskat, ağız bakımı dışında kozmetik sektöründe de kullanılan bir üründür.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı