Kadın Sağlığı

Miyomlar Erken Doğum Riskini Arttırıyor

Erken doğum riskini arttıran ve gebeliği olumsuz yönde etkileyen miyomlar, kadınlarda sık görülen problemlerin başında geliyor. Bu nedenle miyom oluşumu hakkında bilinçlendirilmesi gereken kadınların muhakkak bir uzmana danışması gerekiyor.

Rahmin kas tabakasında oluşan miyomların çoğu genelde iyi huylu oluyor. Belirti vermeyen miyomlar özellikle doktora gidildiğinde yapılan tektikler sonucu ortaya çıkıyor. Tesadüfen farkedilen miyomlar hamileliğe engel olabildiği için gebe kalmak isteyenlerin en büyük problemlerinden biri haline gelen miyomların en çok farkedilen belirtisi adet dengesizliği oluyor.

Kasık kısmında basınç, bağırsak huzursuzluğu, sık idrara çıkma ya da idrar kaçırma, ağrılı cinsel ilişki ve sırt, bel bölgesinde ağrı miyomların belirtileri arasında bulunuyor. Östrojen hormonunun miyomun oluşmasında büyük bir etken olduğunu söyleyen uzmanlar kadınların doğurganlık çağının sona ermesiyle miyomların da küçüldüğünü ifade ediyor.

Hamileliğin 12.haftasına dek östrojen hormonunda artış gözlemlendiği için miyomlarda da hızlı büyüme görülebiliyor. Cerrahi tedaviler uygulanabileceği gibi miyomlar için cerrahi olmayan tedaviler de uygulanabilir. Ancak hastanın herhangi bir şikayeti yoksa düzenli takip yeterli olacaktır. Doğum kontrol hapı ve moleküler seviyede ilaçlar tedavide kullanılan yöntemler arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı