Genel Sağlık

Migreni Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

Yaygın nörolojik problemlerden biri olan migreni tetikleyen pek çok çevresel faktör olabiliyor. Yiyecek ve içecekler, mevsimsel değişiklikler, stres gibi sayılabilecek etmenler hastalığın seyrini önemli derecede değiştirebiliyor. Primer baş ağrısı olarak tarif edilen ağrı çeşitlerinde hastaların dikkat etmesi gereken noktalar şunlar oluyor;

  • Ağrının şiddeti sürekli artıyorsa
  • Ağrıyla ilk kez tanışan kişi 10 yaşından küçük ya da 50 yaşından büyükse
  • Tedaviye yanıt alınamıyorsa ve ağrının şiddeti, seyri değiştiyse
  • Hayatında yaşadığı en şiddetli ağrıyı yaşıyorsa
  • Ağrı herhangi bir fiziksel aktiviteden sonra ortaya çıktıysa

Yukarıda sayılan belirtilere sahip hastaların muhakkak bir uzmana gitmesi gerekir. Migren ağrılarının yarısından fazlası başın tek bir kısmında ortaya çıkar ve zonklama şeklinde kendisini hissettirir. Bu ağrılara zaman zaman bulantı ve kusma eşlik edebilir. Ataklar halinde devam eden ağrının süresi 4-72 saat arasında olabilir. Ayrıca hastalar ışıktan ve sesten rahatsızlık duyabilir. Fiziksel aktivite ağrıları arttırabilir.

Migreni tetikleyen unsurlar arasında düzensiz beslenme, uykusuzluk, aşırı parlak ekrana sahip cihazlar, depresyon, hava kirliliği gibi unsurlar sayılabilir. Sigara dumanı ve yükseklik değişiklikleri de migreni tetikleyenler arasındadır. Ayrıca kuvvetli parfüm kokuları ya da çevreden alınan diğer kokular, uzun süre aç kalmak, doğum kontrol hapları ve uzun süreli gürültülü ortamlarda kalmak da ağrının şiddetini arttıran unsurlar olarak sayılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı