A'dan Z'ye Hastalıklar

Migren Probleminde Ağrı Çeşitleri

Sık görülen problemlerden biri olan migren, özellikle de uyaranın arttığı günümüz şartlarında maddi ve manevi kayıpları beraberinde getiren sorunlar arasındadır. Doğru şekilde tetkik edildiği takdirde tedavisi mümkün olan migren sorunu kendisini şiddetli baş ağrılarıyla göstermektedir.

Migren ağrısının karakteristik bulgularından biri de baş ağrısına mide bulantısı gibi şikayetlerin eşlik etmesidir. Tedavi için genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ilaç tedavisinin olumlu sonuçlar vermediği durumlarda cerrahi tedaviler denenebilir.

Migren ağrısını tetikleyen bazı etmenler vardır. Trigeminal sinirlerin geçtiği tüm bölgelerde tetiklenebilen migren için ameliyat öncesinde tetikleyici noktaları belirlemek son derece önemlidir. Migren ağrısı yaratan sinirler genellikle şakak bölgesinde, ense ve kulak bölgesinde, göz kenarlarında ağrılara neden olabilir.

Migrende yaşanan şakak bölgesi ağrısı genellikle sabah saatlerinde şiddetini arttırır ve kişi gece dişlerini bu ağrılar nedeniyle sıkabilir. Ense bölgesinde yaşanan ağrıların şiddeti kişinin stresinin artmasıyla artış gösterir.

Burun bölgesinde yaşanan ağrılar nadir görülür ancak bu bölgede ağrı hisseden migren hastaları sabah erken saatlerde bu ağrıları hisseder ve saat ilerledikçe ağrının şiddeti artabilir. Migren ameliyatı sonrasında hastaların % 70’inde tam sonuç alınması hastalara ümit olmaktadır.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı