Kadın Sağlığı

Menopoz Döneminde Kadınlarda Görülen Değişiklikler

Kadınların hayatının önemli bir bölümünü oluşturan menopoz dönemi, güçlü etkilere sahip olan ve tıpkı hamilelik, ergenlik gibi önemsenmesi gereken dönemlerden biridir.

Östrojen üretiminin kesilmesi ve yumurtalıkların küçülmesiyle başlayan menopoz döneminde kadınların adet döngüsü de son bulur. Bu da üreme yeteneğini kaybeden kadında pek çok farklılığı beraberinde getirir. Dünya genelinde 45-55 yaş arasında olan menopoz ülkemizde ortalama 46-48 yaş arasındaki kadınlarda görülür.

 Üç döneme ayrılan menopoz premenopoz, menopoz ve postmenopoz olarak sınıflandırılabilir. Premenopoz dönemi ilk belirtilerin ortaya çıktığı dönemdir. Birkaç ay sürebileceği gibi birkaç yıl sürebilecek bu dönemin ardından menopoz en son adet kanamasının görülmesi olarak tarif edilir. Postmenopoz olarak adlandırılan dönem ise menopozdan yaşlılık dönemine kadar süren ortalama 7-8 yıllık süreçtir. Postmenopoz döneminde olmak için bir senedir regl görmemek gerekir.

Premenopozal dönemde görülen değişiklikler: Yumurtalamada azalma, sık sık ateş basması, iştah artışı, depresif ve gergin tavırlar, dikkatsizlik, cinsel istekte azalma, baş ağrıları ve nabızda artış.

Menopoz döneminde görülen değişiklikler: Premenopozda görülen belirtiler menopoz döneminde de devam eder ve adet tamamen kesilir.

Postmenopoz döneminde görülen değişiklikler: Genital organlarda küçülme görülür ve buna bağlı olarak gelişen sık idrara çıkma, kaşıntı, idrar kesesinin sarkması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Cinsel birliktelik ağrılı olabilir. Deride ve saç köklerinde zayıflama, saç ve kıl miktarında azalma olur. Cilt kuruyarak esnekliğini kaybeder.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı