Kadın Sağlığı

Menopoz Döneminde Düzenli Egzersizin Önemi

Menopoz döneminde kadın sağlığına iyi gelen aktivitelerden biri olan düzenli yürüyüş, kemik kırılması riskini düşürüyor. Yapılan araştırmalar bu dönemde hafif egzersiz yapan kadınlarda kemik kırılma riskinin yapmayanlara göre daha az olduğunu ortaya koyuyor.

WHI yani Kadın Sağlık Girişimi verilerinden yola çıkılarak yapılan araştırma, menopoz döneminde kadınların hafif egzersiz yapmasının yararlarını kanıtlıyor.  40 farklı tıp merkezine kayıtlı olan ve yaşları 50 ile 79 arasında değişen 70 bini aşkın kadın üzerinde yapılan araştırma 14 senelik sağlık verilerini kapsıyor. Bu araştırmada kadınların yaptığı egzersize bakılırken kemik kırıkları arasındaki ilişki üzerinde de duruluyor.

Düzenli yürüyüş ve ev işi gibi hafif egzersiz yapan kadınlarda kemik kırığı görülmesine daha az rastlandığını ortaya koyan araştırma, egzersizin önemini vurguluyor. Araştırma sonuçları oran olarak ele alındığında ise egzersiz yapmayanların, yapan kadınlara göre yüzde 10 daha fazla risk altında olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Bu araştırmada “aktif olmayan” olarak adlandırılan kadın grubunu ise günde 9,5 saatini oturarak ya da yatarak geçiren kadınlar temsil ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı