A'dan Z'ye Hastalıklar

Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Vücudun lenf sisteminde gelişen kanser türü olan lenfoma, yalnızca lenf bezleriyle sınırlı kalmayan ve vücudun farklı organlarında da görülebilen bir hastalık. Lenfoma tedavisinin olmadığını düşünmek, toplumda yaygın yanlış inanışlar arasında yer alıyor. Çünkü nadir görülen bazı türleri dışında lenfoma tanısı koyulduğunda tedavisi mümkün olan hastalıklardan biri. Ancak lenfoma belirtilerini tanımak ve erken tanı için uzmana başvurmak büyük önem taşıyor.

Lenfomanın ilk belirtilerinden biri lenf bezlerinde oluşan şişlik. Genellikle ağrı yapmayan bu şişlik vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabiliyor. Ancak daha çok boyun ve kasık bölgesinde oluşan şişlik lenf bezi tümörü anlamına gelebiliyor.

Gece terlemeleri ve özellikle de ortam soğuk olmasına rağmen her gece iç çamaşırını değiştirecek kadar terlemek lenfomanın önemli belirtilerinden biri olabiliyor. Sebepsiz olarak hızlı kilo vermek de lenfoma bulgularından biri sayılıyor. Özellikle bu kilo kaybı son altı ay içerisinde toplam kilonun yüzde 10’undan fazlaysa muhakkak bir uzmana gidilmelidir. Sebepsiz yorgun ve halsiz hissetmek de bulgular arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı