Genel Sağlık

Kulak Zarı Delinmesinin Nedeni ve Tedavisi

Kulak zarının delinmesi östaki borusuyla bağlantılı bir yırtıktır.  Dış kulak yoluyla orta kulağın arasında yer alan bu zarın yırtılması pek çok sebebe bağlı olarak oluşabilir. Bunların başında da kulağa alınan darbeler gelir.

Kulağa şiddetli bir tokat yemek, iltihaplanmalar, ani patlamalar, kibrit çöpü ve iğne gibi cisimlerin kulak kanalı içerisine girmesi kulak zarı yırtılmasına neden olabilir. Ayrıca çok sıcak ya da çok soğuk bir asidik sıvının kulak kanalına kaçması da yırtığa sebep olabilir.

Orta kulak iltihaplanması yaşayanlar da işitme kaybı ya da kulak zarı delinmesi problemi yaşayabilir. Zar delikleri kendiliğinden kapanabilir ancak kapanmadığı durumlarda operasyon gerekebilir. Kimi hastalarda iyileşme süreci ayları bulabilir. Bu süreçte darbeden ve sudan korunmak oldukça önemlidir.

Kulak zarı deliğinin büyümesi işitmeyi etkiler. Kulak zarı deliği eğer bir patlama ya da darbe sonucu oluşmuşsa işitme kaybı fazla olabilir. Ancak işitme zamanla eski haline geri döner. Sürekli iltihaplanmadan kaynaklanan bir işitme kaybı varsa ileri derece işitme kaybı ortaya çıkabilir.

Kulak zarı tedavisine başlanmadan önce kişiye işitme testi yapılır. Uzmanlar genelde kulak zarı yırtığının büyüklüğünü takip ederek kendi kendisine kapanıp kapanmayacağını takip eder. Bu zarın kapanması ile işitme kaybı da önlenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı