Çocuk Sağlığı

Kreşe Giden Çocuklar Neden Daha Sık Hastalanıyor?

Soğuk algınlığı ile grip sıklıkla birbiriyle karıştırılan hastalıklar olsa da birbirinden ayrı belirtilere sahiptir. Özellikle kreşe giden çocuklar için daha tehlikeli olan bu hastalıklardan korunmak ve önlem almak son derece önemlidir.

Soğuk algınlığı hafif ateşli, boğaz ağrısı yapan ve burun tıkanıklığı, hapşırma , baş ağrısı gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Gribal enfeksiyonda ise belirtiler daha şiddetlidir ve kişide yüksek ateş gözükürken kas ve eklem ağrıları gibi ağrılar da oluşabilir.

Hasta bireylerin hapşurması ve öksürmesi sonucu havaya yayılan virüs sağlıklı bireye solunum yoluyla kolaylıkla geçebilir. Bu durum özellikle 6 yaş altındaki çocuklar için daha risklidir. Eğer küçük çocuklarda giderek artan semptomlar gözüküyorsa, nefes darlığı ve hırıltı gibi sorunlar yaşanıyorsa ve ateş birkaç gündür 38 derecenin altına düşmüyorsa mutlaka uzmana gitmek şarttır.

Virüsler vücuda sadece solunum yoluyla girmiyor. Aynı zamanda göz ve burundan da giren virüsler el temasıyla da bulaşabiliyor. Uzmanlar virüsün paslanmaz çelik ve sert yüzeylerde daha çok kaldığını ifade ediyor. Bu nedenle hastanın kullandığı eşyalara temas etmemek alınabilecek önlemler arasında yer alıyor.

Çocuklarınız Bol Sıvı Tüketmeli

Özellikle soğuk algınlığında sıvı kaybının fazla olduğunu söyleyen uzmanlar kişide yaşanan iştahsızlığa rağmen sıvı tüketiminin arttırılmasının önemine vurgu yapıyor. Sade su dışında zencefil çayı ve ballı bitki çayları da hastalık esnasında tüketilebilir.

C vitamini içeren meyveler ve anti inflamatuvar etkisi nedeniyle bol tüketilmesi gereken çorbalar da çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırmanız, mikroplardan korunmasında önemli rol oynayacaktır. Sadece ıslak mendille el silmenin hijyen sağlamayacağını bilmeli ve bunu çocuğunuza da aşılamalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı