Güzellik ve Bakım

Kistik Sivilce Nedir? Neden Olur?

Daha çok alın, burun ve çene altı bölgelerinde yoğun olarak görülen kistik sivilce, normal sivilceye göre görüntüsüyle daha fazla rahatsızlık veren bir sivilce türüdür. Cilt tabakasının derinlerine nüfuz eden bu akne türü 8-50 yaş arasındaki hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir.

Kistik akne ya da sivilce olarak bilinen cilt probleminin nedenleri arasında genetik yatkınlık vardır. Aşırı nem ve terleme de kistik akneye neden olabilir. Polikistik over sendromuna sahip bireylerde yoğun olarak görülen bu sorun bazı hormonal değişikliklerde de görülebilmektedir. Cildi tahriş eden vücut bakım ürünlerinin kullanılması da kistik akneye sebep olur.

Bazı ilaçların içereni aknenin kötüleşmesine neden olabilir. Ergenliğe yeni giren erkeklerde yaygın olarak görülen bir akne olan kistik sivilce, androjen denen hormonların artışında görülür. Yalnızca erkeklerde görülmeyen bu akne cinsi kadınların hormonal değişikliklerinde de görülmektedir. Özellikle de menopoz ve regl gibi durumlar kistik akne oluşumuna zemin hazırlar.

Kistik sivilce tedavisi için dermatolog desteği almak önemlidir. Evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle de etkileri hafifletilebilir. Kistik sivilceyi patlatmak ağrılara neden olacağı gibi yara izine de dönüşebilir. Bu nedenle sivilcelere elle müdahalede bulunmak yanlıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı