A'dan Z'ye Hastalıklar

Kıl Dönmesi Problemi ve Tedavisi

Halk arasında yaygın olan problemlerden biri olan kıl dönmesi, tıpta pilonidal sinüs olarak da bilinir. Derinin içerisinde baloncuk oluşmasından kaynaklı olan problem özellikle havanın sıcak olduğu dönemlerde görülmektedir.

Çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde görülen kıl dönmesi, deride kılın traş edildiği tüm alanlarda görülebilir. Kılın yoğun olduğu sakal bölgesi, kasık ve makat kısmı bu hastalığın en sık rastlandığı alanlardır. Ergenlik döneminden itibaren görülmeye başlanan kıl dönmesi, özellikle kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Kıl Dönmesi Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi nedenleri arasında ilk sırada sayabileceğimiz neden vücut kıllarının traş edilmesidir. Dar kıyafetler giymek ve kilolu olmak da kıl dönmesi nedenleri arasında gösterilebilir. Aşırı terlemek, gün içerisinde oturarak çalışmak ve kişinin vücudunda aşırı kıllanma olması da nedenler arasında sayılabilir.

Kıl dönmesi olan bölge tahriş olacak ve kızarıklık gibi belirtiler de ortaya çıkabilecektir. Kaşıntı ve iltihaplı şişlik de kıl dönmesi belirtileri arasındadır. Bu belirtiler meydana geldiğinde mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi tedavisi ileri seviyeye gelmediyse ameliyat gerektirmeden de tedavi edilebilir. Bunun için cımbız yardımıyla kılı çekmek ya da kılların traş edildiği yönün tam tersine traş etmek uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Kılların uzamasını sağlamak ya da çeşitli kremler kullanmak da uygulanabilecek yöntemler arasındadır.

Ancak bu yöntemler kıl dönmesi ancak enfeksiyon aşamasına gelmediyse uygulanabilir. Fakat enfeksiyon aşamasında olan kıl dönmesi için doktor tedavisi ya da ameliyat gerekli olabilir.

Kıl dönmesi ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemlerinden biriyle yapılabilir. Ameliyat sonrasında hastanın ilk 30 günlük süreci önemlidir. Ameliyatlı bölgeye bu süre zarfında her gün pansuman yapılmalı ve bölgenin temiz tutulmasına dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı