A'dan Z'ye Hastalıklar

Kelebek Hastalığı Olarak Bilinen Lupus Nedir?

Halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen lupus, yüzde kelebeği anımsatan kırmızı kabarcıklarla kendisini gösterir. Eklem ağrılarının eşlik ettiği bu hastalık vücudu olumsuz etkilediği için muhakkak uzmana görünmek ve lupus hakkında bilgilenmek gereklidir.

Romatizmal bir hastalık olan lupus, vücutta pek çok organı etkileyebilir. Otoimmün hastalıklar kategorisinde yer alan kelebek hastalığı, hastanın bağışıklık sisteminin hatalı çalışmasından ötürü kendi hücrelerini yabancı bir madde olarak algılaması nedeniyle oluşur.

Çevresel faktörlerin, genetik nedenlerin ve hormonların etkili olduğu hastalığın tam olarak nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak stres, enfeksiyon ve ultraviyole ışınlar hastalığı tetikleyen etkenlerdir. Lupus hastalığının iki türünden bahsedilebilir. Bunlar;

Sistematik Lupus: Diskoid lupusa göre daha ciddi olan bu hastalık tedavi edilmedi durumda hastada kalıcı yara izleri bırakabilir ve kabarık döküntülere yol açar.

Diskoid Lupus: Hayati iç organlara zarar vermese de cildi etkileyen bu hastalık iyileşme gösterdikten sonra bile ciltte iz bırakabilir.

Lupus Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lupus hastalığı belirtileri arasında yorgunluk ve eklem şişmesi gibi belirtiler vardır. Ayrıca saç ve deri gibi ıslak yüzeylerde görülen bozukluklar da genelde lupusun ikinci evresinde görülür. Yüz bölgesinde kelebeğe benzer kırmızı döküntüler sık rastlanan belirtiler arasındadır.

Lupus hastalığında ışığa karşı duyarlılık görülebilir. Hastalıkla ilgili ihmal edilmemesi gerekenlerden biri de böbrek tutulumudur. Ölümle sonuçlanabilen bu durumun önüne geçmek için lupus hastalığı belirtileri varsa muhakkak uzmana gidilmelidir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı