Cinsel Sağlık

Kegel Egzersizi Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Doğum yapan kadınların bazılarının yaşadığı idrar kaçırma problemi, günlük hayatta can sıkıcı olabilmekte ve kadınları psikolojik boyutta da zarar verebilmektedir. Ancak idrar kaçırma probleminin önüne geçmek ve cinsel tatmini arttırmak için önerilen kegel egzersizleri, kadınlar arasında son zamanlarda popülerleşen yöntemler arasındadır.

Vajinas kasların güçlendirilmesi amacıyla yapılan bu egzersizler pelvik kas egzersizlerine verilen isim olarak da açıklanabilir. Güçlü vajina kaslarına sahip olan kadınlar cinsel hayatlarında daha tatmin edici sonuçlarla karşılaşırken idrar kaçırma problemleri de yaşamayabilir. Çünkü vajinal kasları yeterince gevşetememek cinsel ilişkinin ağrılı geçmesine de neden olabilmektedir. Bu nedenle cinsel hayatın daha sorunsuz ve mutlu geçmesi, ilerleyen yaşlarda da jinekolojik problemler yaşamamak için kegel egzersizleri son derece önemlidir.

Kegel Egzersizlerini Öğrenmenin En Basit Yolu

İdrarınız gediği zaman doğrudan yapmak yerine idrarınızı yaparken 3-4 kere tutup bırakarak yapmak, vajina kaslarını çalıştıran yöntemlerden biridir. Pelvik taban kaslarını çalıştıracak olan bu yöntem kaslarınıza hakim olmanızı sağlayacaktır. Vajina kaslarına hakim olmayı öğrendikten sonra kegel egzersizi yapmaya geçebilir ve kısa zamanda kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Vajinal kasları çalıştırmayı öğrendiğiniz zaman kegel egzersizlerini idrarınız yokken yapmaya özen göstermelisiniz. Birkaç saniye kasılı olarak kaldığınız vajina kaslarınızı daha sonra gevşetin. Bu işlemi tekrarlayın ve gün içerisinde kegel egzersizlerini 2-3 set olarak yapmaya özen gösterin.

Önleyici ve koruyucu olarak tercih edilen kegel egzersizlerinin tedavi olarak tek başına yeterli olmadığı bilinmeli ve diğer tıbbi işlemlere destek olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı