Faydalı Bilgiler

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları

Kefir nedir? sorusu günümüzde bu yararlı ürünü kullananların dahi merak ettiği bir soru. İçecek haline getirildiğinde ayran tadı veren ve vücuda birçok yararı olan zengin içerikli kefir aslında fermente bir süt ürünüdür. Kökeni ise Kafkas dağlarına uzanır. Özel olarak mayalanan ve tüketilen kefir içeceği mide ve bağırsak problemi yaşayan kişilerde oldukça etkilidir.

Kefirin Faydaları / Kefir Yararları

Kefir oldukça faydalı bir içecektir. Üstelik süt ürünlerine karşı mide sorunu yaşayan kişiler için laktozsuz kefir üretilmektedir. Bunun dışında çocuklarında tüketebilmesi için meyveli kefir çeşitleri oluşturulmuştur.

Kefirin faydaları içerisinde belki de en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. Yani vücudumuz kefir ile hastalıklara daha dayanıklı hale geliyor. Bunun dışında kefir kolestrolü düşürüyor. Sindirimi kolaylaştrıyor. Kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor. Enerji veriyor. Böylece daha dinç ve mutlu bir gün geçirmenizi sağlıyor. Kilo verme konusunda problem yaşayanlara yardımcı oluyor. Uyku sorunlarını ortadan kaldırıyor ve gastrit tedavisinde kullanılıyor.

Günde 1 bardak kefir içmek, günlük vitamin ve kalsiyum ihtiyaçlarınızın büyük bir oranını karşılıyor olmak demek. Peki kefir ne zaman içilir? Bilinenin aksine kefir tüketiminin oluşturacağı herhangi bir zarar söz konusu değildir. Ancak süt ürünü bir besin kaynağı olduğu için günde 2 bardak içilmesi önerilir. Çocuklara ise kefirin faydalı olması adına gece uyumadan içirilmesi önerilmektedir. Yatmadan önce bir bardak kefir içen çocukların fiziksel gelişimi yanı sıra zihinsel gelişimi de desteklenir. Çocuğunuzun mide problemi bulunuyorsa kefiri uyumadan iki saat önce içirebilirsiniz.

Kaynak
Genel Sağlık HaberleriKefir
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı