Faydalı Bilgiler

Kahvenin Bilinmeyen Güçlü Faydaları

Prostat kanseri, beyin tümörü, deri kanseri gibi pek çok kanser türüne karşı koruyucu etkisi olan kahvenin çoğu kişi tarafından bilinmeyen daha sayısız faydası bulunuyor. Antioksidan bileşenlerden oluşan kahve vücudumuzdaki zararlı serbest radikallere karşı koyabiliyor.

Ancak kolestrolü olanların kahve tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Diyabet riskini azalttığı ve insülin direncini de düşürdüğüne dair yapılan araştırmalar kahvenin faydasını bir kez daha ortaya koyuyor. Ancak içerisinde bulunan kafein maddesinden ötürü güçlü bir sinir sistemi uyarıcısı olan kahvenin çok tüketimi yüksek tansiyona sebep olabiliyor. Aynı zamanda kalp atışını da hızlandırıyor.

Alzheimer konusunda da yararı olan kahve üzerine yapılan araştırmalar, hafızaya olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Uzun süreli hafızayı geliştiren kahve bu nedenle Alzheimer hastalığı ile savaşmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde Parkinson hastalığı riskini de düşürdüğü gözlemlenmektedir.

Kahve aynı zamanda antidepresif bir içecektir. Yani modumuz ve ruh halimiz üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Orta düzeyde tüketilen kafein kişiyi daha kendinden emin ve motivasyonu yüksek yaparken, kendisine de güvenli hale getirir.

Kahvenin bir diğer bilinmeyen özelliklerinden biri de zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Metabolizma hızını arttıran kafein yağ yakımına da yardımcı olduğu için kilo vermek isteyenler açısından avantajlı bir içecektir.

Sağlıklı yetişkinlerin bir gün içerisinde tüketebileceği maksimum kafein miktarı 400 mg olarak biliniyor. Bu da yaklaşık olarak 4-5 fincan kahveye eşdeğer oluyor. Fazla miktarda tüketildiğinde bazı zararları olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı