Kadın Sağlığı

Kadınlar Mamografi Çektirmeye Neden Şüpheyle Yaklaşıyor?

Meme kanserinde erken teşhis, tedavinin bir an önce başlaması ve iyileşme sürecinin hızlanması için büyük bir önem taşıyor. Erken teşhis için kullanılan mamografi ise uzmanların sık kullandığı yöntemlerden biri oluyor. Ancak mamografi çekimi esnasında maruz kalınan radyasyon nedeniyle bazı kadınlar bu işleme şüpheyle yaklaşabiliyor.

X ışını kullanarak röntgen çekilmesine olanak tanıyan mamografi, iki ayrı pozisyonda çekiliyor. Standart dozlarda uygulanan mamografinin vereceği zarar fazla olmuyor. Ayrıca dijital cihazlarda verilen ışın miktarı da analoglara göre daha düşük oluyor.

Kanseri tespit etmek için oldukça güçlü bir yöntem olan mamografi, zararından çok yararlarıyla öne çıkıyor. Günümüzde artık ışın dozu düşük olan mamografi cihazları kullanıldığı için bu endişeyle mamografi çektirmeye yanaşmamak tehlikeli sonuçlara vararak olası kanseri teşhis edememenizi sağlayabiliyor.

Mamografiden alınan ışın dozunu bir uçak yolculuğuyla karşılaştırdığınızda sonuç hemen hemen eşit çıkıyor. Bu radyasyon dozunun son derece düşük olduğunu söyleyen uzmanlar, erken yakalanacak bir meme kanserinde hayat kurtaran mamografinin hayati öneme sahip olduğunu vurguluyor. Bu nedenle kadınların mamografi taramasından kaçmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar 40 yaşından sonra senede 2 kez, 50 yaşından sonra da senede bir kez bu taramanın yapılması gerektiğini anlatıyor. Mamografi sayesinde kanser daha erken evrelerde teşhis edilebiliyor ve tedavide daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı