A'dan Z'ye Hastalıklar

İnce Bağırsak Kanseri Nedir?Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsan sindirim sistemi uzunluğunun % 75’ini oluşturan ince bağırsak yüzey alanı olarak da oldukça geniştir ve % 90’ını oluşturur. Ancak tüm bunlara rağmen sindirim sisteminde oluşan tümörlerin yalnızca % 1’i ince bağırsak kaynaklı olarak ortaya çıkar.

İnce bağırsak kanseri ortalama 55-60 yaş arasında görülmektedir. Crohn hastalığına sahip olan kişilerde daha sık görülen bu problem kendisini farklı belirtilerle gösterir. Sırta vuran ağrılar, krampa benzer sancılar, bağırsak tıkanıklığı ve kilo kaybı yaşanması ince bağırsak kanseri olan hastaların en sık karşılaştığı sorunlardan biridir.

İnce bağırsak kanseri belirtileri farklı hastalıklarla benzerlik gösterdiği için teşhis edilmesi uzun sürebilir. Bu gecikmelerden dolayı hastaların yalnızca yarısına ameliyattan önce ince bağırsak kanseri tanısı koyulabilir. Kalan hastaların çoğu bağırsağın delinmesi gibi ileriki dönem problemlerde ve acil şartlarında ameliyata alınır.

İnce Bağırsak Tanısı ve Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

İnce bağırsak kanseri belirtileri sıradan enfeksiyon hastalıklarla benzer belirtilere sahip olduğu için tanı aşamasında geç kalınma ihtimali yüksek bir hastalıktır. Bu sebeple genetik faktörlerin de etkili olduğu düşünülerek ailesinde daha önce ince bağırsak ya da kolon kanseri olanlar varsa mutlaka bir doktora gitmelidir.

İnce bağırsak kanseri oldukça nadir görülen bir problem olduğundan cerrahi müdahale gerektirir. Cerrahi müdahalelerin uygun olmadığı hastalar için onkolojik tedaviler uygulanır. Tedavinin başarılı olması için erken tanı oldukça önemli rol oynamaktadır. Tedaviden sonra düzenli spor yapmak koruyucu bir etki olarak kendisini gösterir. Sağlıklı beslenmek ve yaşam şeklini düzeltmek de ince bağırsak kanseri tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Lif bakımından zengin yiyecekler tüketmek, yeşil sebze ağırlıklı beslenmek ve düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı