Erkek Sağlığı

IMSI Yöntemiyle Sperm Seçimi Gebelik Şansını Arttırıyor

Spermlerin boyutunun 6000-8000 kat arası büyütüldüğü ve bu sayede en iyi spermin seçilmesine imkan tanıyan IMSI yöntemi seçilmiş sperm yöntemi olarak da biliniyor. DNA hasarı konusunda önemli bir yenilik olan bu yöntem tüp bebek tedavi merkezlerinde uygulanıyor.

Bebek sahibi olmak isteyen ancak özellikle erkek infertilitesi sorunu yaşadığı için bebek sahibi olamayan ebeveynler IMSI sayesinde çözüme kavuşuyor. DNA hasarlı sperm iyi kalitede bir embriyo oluşumuna imkan vermediği için tüp bebek tedavileri de başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Düşükler ve genetik problemi olan bebeklerle karşılaşıldığı için IMSI tekniği tüm bu sorunları çözüme kavuşturması açısında son derece önemli oluyor. Bu yöntemin en büüyk artısı sadece sperm morfolojisi yüksek spermin hangisi olduğunu söylemek değil, aynı zamanda o sağlam spermin seçilerek tüp bebek tedavisinde kullanılabilmesi oluyor.

IMSI Yöntemini Kimler Kullanabilir?

Seçilmiş sperm mikroenjeksiyonu olarak açık tanımını yapabileceğimiz IMSI yöntemi spermde DNA hasarının olup olmadığını açıkça gösteren bir yöntemdir. Üremede erkeğin sağlıklı sperme sahip olması çok önemlidir.

Hem genetik faktörler hem de çevresel faktörler DNA hasarına neden olabileceği için özellikle 35 yaş üzerindeki erkeklerde kalitesiz sperm olabilir. Morfolojisi bozuk, hareketliliği zayıf sperm kadının hamile kalmasını da önemli ölçüde etkileyecektir. IMSI tekniği gebelik oranını arttıracak ve düşük riskini de azaltacaktır. Önceki denemelerinde embriyo morfilojosi iyi olmasına rağmen gebelik oluşmuyorsa da IMSI düşünülebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı