Aşk ve İlişkiler

İlişki Anksiyetesi Nedir ve Nasıl Üstesinden Gelinir?

Bir ilişki içerisindeyken ilişkiye dair olumsuz düşünceler ve kaygılar peşinizi bırakmıyorsa siz de ilişki anksiyetesi yaşıyor olabilirsiniz. İlişki anksiyetesinin üstesinden gelebilir ve bunun nedenleriyle yüzleştikten sonra bu durumu atlatmanıza yardımcı olacak yöntemler geliştirebilirsiniz.

 Anksiyetenizin sebebi daha önce yaşadığınız travmalar olabilir. Sosyal hayatta duyulan anksiyete sürekli olarak başkaları tarafından eleştirileceğinizi düşünmenize neden olabilir. Bu da ilişki yaşadığınız kişide de aynı sorunları yaşayacağınız düşüncesine sizi iter. Bu nedenle geçmişte anksiyete bozukluğu yaşayanların, sağlıklı bir ilişkiye kavuşması için profesyonel destek alması gerekebilir.

Anksiyete yaşadığınızı kabullenmek ve bunu partnerinizle paylaşmak önemlidir. Problemin farkında olmak, süreci yönetmek konusunda size yardımcı olacaktır. İlişki içerisinde kendinize özel zamanlar yaratmayı unutmamalı ve tek başınıza kaliteli zaman geçirmelisiniz. Partnerinizden ayrı bir hayatınızın olduğunu fark etmek anksiyetenin üstesinden gelme konusunda önemlidir.

Araştırmalar fiziksel egzersiz yapanların anksiyete oranlarında düşüş yaşadığını gösterdiği için mental açıdan egzersiz yapmanın önemi büyüktür. Hem fiziksel sağlığınız için hem de ilişki anksiyetesinin üstesinden gelmek için egzersiz yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı