Faydalı BilgilerŞifalı Bitkiler

Hurma Çekirdeğinin Faydaları

Hurma, sıcak bölgelerde yetişen, içerisinde protein, karbonhidrat ve yağ bulunan aynı zamanda üzerinde mikrop barındırmayan tek meyvedir. Özellikle Ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi olan hurma, içeriği bakımından da oldukça faydalı ve tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Hurma vücudun çalışması için gerekli olan A, B, C vitaminleri, karbonhidrat, folik asit,lif ve protein içermektedir. Bu sebeple de bir insan sadece hurma ve su tüketerek hayatını devam ettirebilir. Kalpten kolesterole, kanserden diyabete kadar pek çok hastalığa iyi gelen hurma tüketilirken, çekirdeklerini de atmamak gerekir. Çünkü çoğu zaman çöpe atılan hurma çekirdekleri en az hurmanın kendisi kadar vücut sağlığına faydalıdır.

Yapılan araştırmalara göre hurma çekirdeği karaciğer hasarına ve oksidatif DNA hasarına karşı savunma sağladığı gözlenmiştir.

Diyabet

Hurma çekirdeği kan şekerini dengeler, diyabet tedavisinde etkilidir. Karaciğer ve böbrekte erken diyabetik komplikasyonlara karşı potansiyel koruyucu etkiler gösterdi.

Enfeksiyona karşı kalkan

Hurma çekirdekleri, birçok patojenik virüse karşı antiviral özelliği gösterir. Ayrıca vücut direncini arttır. Antioksidan özelliği ile vücudu temizler, detoks etkisi yaratır.

Cilt bakımı

Hurma çekirdeğinden elde edilen yağ, içerdiği antioksidan sayesinde cildi onarabilir.

Saçları nemlendirir

Hurma çekirdeği yağı, yüksek miktarda omega-6 yağ asitleri içerir. Bu yağlar da saç derisine oldukça faydalıdır. Hurma çekirdeği yağı ile, saçlarınızı güçlendirebilir, daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saçların beyazlamasını yavaşlatır

Pigment kaybı nedeniyle saçlar beyazlamaya başlar. Hurma çekirdeği yağında bulunan mineraller pigment üretimini teşvik eder.

Hurma çekirdeği nasıl yenir?

Hurma çekirdeğini toz haline getirerek de tüketebilirsiniz. Bu tozu, kahve yapabilir ya da kahvenize ekleyebilir, kurabiyenize ya da salatanıza katabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı