A'dan Z'ye Hastalıklar

Hemoroid Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kısaca basur olarak bilinen tıptaki adı hemoroid olan hastalık, makat bölgesinde yer alan toplardamarlarda meydana gelen genişlemelerden kaynaklı oluşan bir hastalıktır. İç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayırabileceğimiz bu problem ilerledikçe kanama gibi daha büyük sorunlar görülebilir.

Normal doğum ile çocuk dünyaya getiren kadınlarda daha yaygın olarak görülen basur farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. Yaygın olarak kullanılan tedavi şekilleri lazer tedavisi ile ameliyattır.

Hemoroid Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid belirtileri makatta kanama şeklinde kendisini çok belirgin olarak gösterebileceği gibi ıslaklık, ağrı ve kaşıntı gibi daha hafif belirtilerle de kendisini gösterebilir. Anüs içinde meme oluşumu da belirtiler arasındadır.

Hemoroid nedenleri arasında pek çok farklı sebep sayılabilir. Bunların başında aşırı kilolu olmak gelir. Obezite hastalarında görülme olanı yüksek olan basur, yeteri kadar lifli beslenememekten de kaynaklıdır.

Lifli gıdaların az tüketilmesi sonucunda kronik kabızlığa dönüşen hastalık zamanla basura evrilebilir. Ağır kaldırmak ve ters cinsel birliktelik yaşamak da hemoroid nedenleri arasında sayılmaktadır. Ters cinsel ilişki esnasında anüsü çevreleyen dokular zarar gördüğünden damarlara baskı oluşur.

Hemoroid ameliyatı, hemoroid tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Hastaya ameliyat öncesi bağırsaklarını boşaltması için bazı ilaçlar verilir. Lokal anestezi yöntemiyle yapılan tedavi esnasında basur memesi kesilerek hastadan alınır. Açılan boşluk dikilir ve ameliyat sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sonlanmış olur.

Hemoroid tedavisinde hastaların kendi uygulayabileceği doğal yöntemler de vardır. Elma sirkesi, hemoroidin olduğu bölgeyi sıkılaştıracağı için bu yöntemlerden biridir. Günlük su alımınızı arttırarak da bu problemi çözebilir ya da bağırsağınızın daha verimli çalışması için tam tahıllı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı