Genel Sağlık

Hangi Kan Grupları Kansere Karşı Daha Dirençli?

Yapılan araştırmalar kişinin kan grubu ile kansere yakalanma olasılığı arasında önemli bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. 35 yıl süren ve İsveç Karolinska Enstitüsü tarafından yapılan araştırma 1 milyonu aşkın insanın değerlendirilmesi sonucunda ortaya konuyla ilgili önemli veriler koyuyor.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki kan grubu ‘0’ olan insanlar kansere karşı çok daha dirençli olabiliyor. Üstelik çalışmalar sadece kansere yakalanma oranıyla sınırlı kalmıyor. Kanser çeşitleriyle ilgili de kan grupları arasında farklılık olduğu verilerle destekleniyor.

A grubu kan grubuna sahip insanlar mide kanserine daha yatkın olurken AB kan grubuna sahip olanların pankreas kanserine yakalanma ihtimali daha yüksek oluyor. Kanserli tümörlerin gelişimi hakkında detaylı araştırma yapan bilim adamları alkol ve sigara kullanımının da kanser hücresi oluşumunda rol oynadığını belirtiyor.

Kan grubu ile mide kanseri arasındaki ilişkiyi de inceleyen araştırmacılar, ‘0’ kan grubu dışında kalan kan gruplarının % 55 oranında mide kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu vurguluyor. Henüz netlik kazamasa da kan grupları ile kanser türleri arasındaki araştırmalar devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı