Genel Sağlık

Hangi Durumlarda Ben Alımı Yapılıyor?

Oluşumunda kalıtımsal özelliklerin etkili olduğu benler özellikle güneşte kolay yanan cilt tipine sahip insanlarda görülüyor. Çoğu ben iyi huylu olduğu için kanser oluşumu anlamında bir risk teşkil etmiyor. Ancak tektiklerin yapılması ve kanser hücresine rastlanıldığı anda tedavi edilmesi gerekiyor.

Doğuştan beri varolan benler ve sonradan ortaya çıkan benler olarak iki ayrılabilen benler farklı renk tonlarında görülebiliyor. Atipik olarak isimlendirilen benlerin kanser oluşturma riski yüksek olurken bu tip benleri ayırt etmek için şekline odaklanmak gerekiyor. Risk taşıyan bu benler daha çok kenarları düzensiz bir görünüme sahip oluyor.

Ben Alımı Nasıl Yapılıyor?

Küçük bir cerrahi operasyonla alınan benler için genelde cerrahi tıraş ya da cerrahi eksizyon yöntemlerinden biri tercih ediliyor. Cerrahi tıraş daha çok küçük benler için uygulanan bir yöntem olarak öne çıksa da cerrahi eksizyon yöntemi daha büyük benlerin kesiminde kullanılıyor.

Ortalama yarım saat süren operasyonların sonucunda genelde bireyde belirgin bir iz kalmıyor. Alınan benler tekrar çıkmadığı için doktorlar enfeksiyon oluşumunun önüne geçmek için yata bakımına önem verilmesi gerektiğini söylüyor.

Ben alımı estetik kaygılarla ya da riskli durumlarda alınıyor. Riskli bir durum görüldüğünde benin tamamı alındıktan sonra muhakkak incelenmeye götürülüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı